O szczepieniach przeciwko koronawirusowi krąży w Internecie wiele przekłamań i nieprawdziwych informacji, a znalezienie rzetelnych opracowań zrozumiałych przez osoby spoza świata nauki jest niezwykle trudne. Jednym z miejsc, w których można z zaufaniem poszukiwać zweryfikowanej wiedzy, jest blog Biokompost.
Czas świąteczno-noworoczny to dla wielu chwila wytchnienia i refleksji nad tym, jak powinien wyglądać kolejny rok. Tym razem wiele osób nie miało na to swojej szansy, ponieważ w pocie czoła pracowało nad wdrażaniem szczepień przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2. Ciężką pracę tysięcy ludzi zaangażowanych w opracowywanie, produkcję i niełatwą logistycznie dystrybucję preparatu niszczą internetowe nieprawdziwe informacje z nią związane. Na szczęście również naukowcy i popularyzatorzy, nie zważając na przerwę świąteczną, przystąpili do akcji edukacyjnej związanej z omawianiem bezpieczeństwa szczepień.
Solidną pracę wykonał January Weiner, bioinformatyk i statystyk pracujący w Niemczech, autor bloga Biokompost. Autor rozpoczyna swój tekst od osobistego wyznania. Zaznacza, że jednym z jego największych strachów jest popełnienie merytorycznego błędu. Nieuctwem nazywa braki w wykształceniu, które są niedopuszczalne na piastowanej pozycji. Jako przykład autor wskazuje wypowiedzi znanej piosenkarki, która bez odpowiedniej wiedzy i wykształcenia z silnym przekonaniem wygłasza swoje nieprawdziwe teorie, nadając im solidne zasięgi.
Ponadto nieuctwo jest jeszcze bardziej niebezpieczne, kiedy uprawiane jest przez osobę oczytaną, posiadającą pewną znajomość pojęć, którymi się posługuje oraz lekkość wypowiedzi. Czytelnicy blogów naukowych doskonale znają to zjawisko pod nazwą efektu Duninga-Krugera. Sam autor włącza jeszcze drugie określenie – „mount stupid” Zacha Weinersmitha.
Ostatnio przedstawicielem zdobywców Głupiej Góry, według autora wpisu, jest profesor Roman Zieliński, który był kiedyś związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zieliński jest jednym z sygnatariuszy listu przeciw szczepieniom na COVID-19. Weiner wypunktował największe przykłady nieuctwa, przy okazji prostując zawarte w wypowiedziach Zielińskiego manipulacje. Autor skupia się na wytłumaczeniu, dlaczego wprowadzany fragment mRNA nie może zmienić ludzkiego materiału genetycznego. Ludzka telomeraza, będąca odwrotną transkryptazą, mimo że przepisuje RNA na DNA, to treści niosącej przez mRNA zawarte w szczepionce przetłumaczyć nie będzie potrafiła. Dodatkowo mRNA nie może przeniknąć do jądra komórkowego, w którym znajduje się nasze DNA.
January Weiner poświęca też akapit na wytłumaczenie, dlaczego obawy o podobieństwo między ludzkim białkiem syncytyną a wirusowym białkiem S, które kodowane jest przez wprowadzane w szczepionkę mRNA, są bezzasadne. Przyznaje się do braku specjalistycznej wiedzy w tym obszarze i odsyła czytelnika do obszernych i rzetelnych opracowań tematu przygotowanych przez specjalistów. Tłumaczy jednocześnie, że każdy z nas znalazł się kiedyś na szczycie „głupiej góry” i nie ma w tym nic zdrożnego, o ile sami zdamy sobie z tego sprawę i będziemy ją chcieli jak najszybciej opuścić. Tekst dotyka niezwykle ważnego aspektu powstawania nieprawdziwych informacji. Osoby nieznające granic swojej wiedzy i kompetencji, mające ogromne zasięgi dla głoszonych przez nie teorii, to ogromne niebezpieczeństwo stworzenia silnego i chętnie podawanego dalej „fejka”. W kontekście szalejącej pandemii i wdrażanego programu szczepień jest to wybitnie groźne.
Oprac. dr Paulina Mozolewska http://naukowka.pl/
O autorze:
January Weiner pracuje jako bioinformatyk i statystyk w jednym z instytutów naukowych w Niemczech. Jest współautorem prac naukowych dotyczących mikrobiologii, biologii ewolucyjnej i bioinformatyki. Współautor książki pt. „Nie daj się wkręcać szarlatanom. Posłuchaj, co o zdrowiu mówi nauka!”.