Mgr inż. Anna Nieczaj ze Szkoły Doktorskiej Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza została wybrana na przewodniczącą Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Zastąpi Michała Klimczyka, który stał na czele organizacji przez ostatnie dwie kadencje.
Wybory nowych władz Krajowej Reprezentacji Doktorantów odbyły się podczas XXI Zjazdu Delegatów, który zorganizowano w Lublinie. W ich wyniku na czele KRD w kadencji 2025 stanie mgr inż. Anna Nieczaj ze Szkoły Doktorskiej Politechniki Rzeszowskiej. Była jedyną kandydatką na to stanowisko. Jest piątą kobietą, która pokieruje najważniejszą organizacją skupiającą doktorantów w Polsce (poprzednio były to: Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, Marta Dendys, Kinga Kurowska, Iwona Kasprzyk-Młynarczyk). Zastąpi Michała Klimczyka (również z Politechniki Rzeszowskiej), który przewodniczył KRD przez ostatnie dwie kadencje.
Naukowo zajmuje się badaniami nad peptydami antybakteryjnymi, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jej celem jest opracowanie związków, które będą skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla ludzkich komórek, co ma duże znaczenie w kontekście walki z opornością na antybiotyki. Współpracuje z międzynarodowymi zespołami badawczymi.
W 2019 roku rozpoczęła działalność w organach Samorządu Studenckiego PRz. Dwa lata temu weszła w skład uczelnianej komisji dyscyplinarnej ds. studentów i doktorantów oraz do Senatu PRz. Po rozpoczęciu kształcenia w Szkole Doktorskiej PRz (2023) dołączyła do Rady Samorządu Doktorantów Politechniki Rzeszowskiej, w której pełni funkcję wiceprzewodniczącej. W kończącej się właśnie kadencji zasiada w Zarządzie KRD, jest ekspertką KRD ds. ewaluacji szkół doktorskich.
W swoim programie wyborczym zapowiedziała m.in. działania na rzecz zwiększenia wysokości stypendium doktoranckiego, wsparcie socjalne dla tej grupy, przygotowanie zaleceń dla regulaminów szkół doktorskich i samorządów doktoranckich zgodnych z nowymi przepisami. Za priorytet uznaje monitorowanie wdrażania postulatów doktorantów w procesie nowelizowania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Zaproponowała wprowadzenie zorganizowanego i łatwo dostępnego systemu pomocy psychologicznej dla doktorantów. Planuje również powołanie nowej funkcji w KRD – do spraw etyki akademickiej.
Krajowa Reprezentacja Doktorantów jest ogólnopolskim przedstawicielem i wyrazicielem woli środowiska doktorantów. Do jej statutowych zadań należy m.in. promowanie środowiska doktorantów, a także jego potrzeb edukacyjnych, socjalnych, ekonomicznych i kulturalnych; przedstawianie wniosków w sprawach dotyczących ogółu doktorantów, w tym opiniowanie projektów aktów normatywnych; ochrona praw i interesów doktorantów w kraju oraz polskich doktorantów za granicą; dbanie o podnoszenie jakości kształcenia doktorantów; wspieranie i promowanie samorządności doktorantów; kreowanie i promowanie w środowisku doktoranckim postaw nastawionych na aktywne współdziałanie w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego; wspieranie mobilności doktorantów oraz prowadzenie działalności upowszechniającej naukę.
Mariusz Karwowski