Aktualności
Kadry
27 Września
Źródło: NASK
Opublikowano: 2024-09-27

Grzegorz Borowik nowym prezesem IDEAS NCBR

Dr hab. inż. Grzegorz Borowik, kierownik Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie w NASK, został wybrany na nowego prezesa IDEAS NCBR.

Konkurs na stanowisko prezesa IDEAS NCBR ogłoszono w lipcu. Miesiąc wcześniej dobiegła końca trzyletnia kadencja dr. hab. Piotra Sankowskiego. Twórca tego ośrodka naukowo-badawczego w obszarze sztucznej inteligencji i laureat czterech grantów ERC wystartował również w nowym konkursie. Jego kontrkandydatem był dr hab. inż. Grzegorz Borowik. I to właśnie jego Rada Nadzorcza wybrała na nowego prezesa. Pracę rozpocznie 1 października.

Dr hab. inż. Grzegorz Borowik jest kierownikiem Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie w NASK. Pełni również funkcję prodziekana ds. kierunku informatyka w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Zasiada w ministerialnej Radzie do spraw innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce.

Jego zainteresowania badawcze obejmują inteligencję obliczeniową, techniki maszynowego uczenia, techniki optymalizacji, przetwarzanie obrazu, Internet rzeczy, kryptografię oraz technologię blockchain.

Jest laureatem programu stażowo-szkoleniowego „Top 500 Innovators” realizowanego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Odbywał staże post-doktorskie w Knowledge Engineeringa nd Discovery Research Institute w Auckland w Nowej Zelandii (badania związane z praktycznym zastosowaniem sztucznych sieci neuronowych trzeciej generacji) oraz University of Nevada (badania w zakresie Internetu rzeczy oraz w zakresie analizy danych). Ma na koncie autorstwo lub współautorstwo ponad stu publikacji w czasopismach naukowych oraz materiałach konferencyjnych, a także podręcznika akademickiego.

IDEAS NCBR to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Spółka współpracuje z międzynarodowymi podmiotami – dołączyła do globalnej sieci ADRA oraz zainicjowała ELLIS Unit Warsaw, promując rozwój badań nad sztuczną inteligencją. Ma również podpisane umowy o współpracy z wieloma prestiżowymi ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, co pozwala na wymianę wiedzy oraz prowadzenie innowacyjnych projektów badawczych na światowym poziomie.

MK

Dyskusja (13 komentarzy)
  • ~Katarzyna 01.10.2024 22:15

    To mocno nieodpowiedzialne. IDEAS NCBR się rozsypie, naukowcy tego nie akceptują.....

  • ~Łukasz 01.10.2024 13:28

    wstyd panie Borowik

  • ~Zniechęcony 27.09.2024 12:33

    Ewentualny upadek IDEAS będzie stratą finansową dla części naukowców z kręgu prof. Sankowskiego. Większość (jak nie wszyscy) ustawili się tak, że mają podwójne afiliacje, i pracują jeszcze na uczelniach. Gdzie oni faktycznie fizycznie są mając te podwójne etaty? Jak ktoś może być jednocześnie kierownikiem grup badawczych w Warszawie i Krakowie?

    Oprócz świetnego PR i słusznej misji, IDEAS jest też przepompownią pieniędzy dla wybranej grupy osób. Pensje w IDEAS są znacznie lepsze niż na uczelniach. Część liderów grup badawczych ma bardzo dobre cv, ale druga część to ludzie o słabych dorobkach (tyle że z otoczenia tych lepszych). Teraz będzie test czy ci ludzie zostaną w IDEAS (mają dobre pieniądze i umowy), czy po prostu wrócą na stare śmieci uczelni. W sumie to jak wrócą i nie wybiorą robienia fuch to dalej będą działać naukowo. Tylko znikną te nie-ncn'owe pensje dla postdoków i doktorantów.

    Niestety nie było w tym ośrodku prawdziwie otwartych konkursów na stanowiska liderów grup badawczych. Ktoś powie, że nie musiało ich być, bo IDEAS to spółka komercyjna a nie jakiś tam ala zachodni instytut. Jednak teraz części środowiska będzie tak naprawdę wszystko jedno co się z IDEAS stanie, i nie mowa tutaj o równoległych naukowcach. Niestety mamy obecnie w polskiej nauce sytuację, że każdy chce się jak najszybciej nachapać korzystając z okazji.

    • ~Jan (ale inny niż ten poniżej) 30.09.2024 17:39

      "Ewentualny upadek IDEAS będzie stratą finansową dla części naukowców z kręgu prof. Sankowskiego."
      Niech pan myśli pozytywnie, ewentualny upadek IDEAS nastąpi dopiero za jakiś czas a obecna zmiana będzie zyskiem finansowym dla części naukowców z kręgu dr hab. inż. Grzegorz Borowika, wykształconego na WAT prodziekana ds. kierunku Informatyka na Uczelni Techniczno Handlowej im. Heleny Chodkowskiej i przedsiębiorcy. Czy to będzie z korzyścią dla projektu? Wątpię.
      https://www.linkedin.com/in/grzegorz-borowik/?originalSubdomain=pl

    • ~Master 28.09.2024 22:55

      Słuszna obserwacja. Prof. Sankowskim z jego dorobkiem bardziej wpisuje się w profil lidera grupy badawczej niż dyrektora. Funkcja dyrektora wymaga głównie kompetencji menadżerskich i w tym kierunku ma nowy dyrektor możliwość wykazania się.

      • ~Marie 30.09.2024 14:52

        No nie do końca. Prof. Sankowski jest rozpoznawalny. Samą swoją obeznością przyciągnął wiele osób do IDEAS. Nikt nie miał wiary, że będzie to miało wartość naukową, ale skoro Sankowski się za to bierze to poziom będzie. Poza tym to jest jednak instytucja badawcza, a nie biznesowa

    • ~Jan 27.09.2024 13:27

      "Ewentualny upadek IDEAS będzie stratą finansową dla części naukowców z kręgu prof. Sankowskiego. Większość (jak nie wszyscy) ustawili się tak, że mają podwójne afiliacje, i pracują jeszcze na uczelniach. Gdzie oni faktycznie fizycznie są mając te podwójne etaty? Jak ktoś może być jednocześnie kierownikiem grup badawczych w Warszawie i Krakowie?"

      Podczas gdy reszta naukowców związanych z AI po prostu pracuje w Google'ach, Amazonach lub Facebookach. To normalne, że w tej branży ludzie mają podwójne afiliacje. Z mojej wiedzy pensje w IDEAS nie są rynkowe, choć oczywiście lepsze niż na uczelniach. Mówimy o naukowcach, którzy zrezygnowali z lepiej płatnej pracy w zachodnich centrach R&D by rozwijać naukę w Polsce.

      • ~Zniechęcony 27.09.2024 14:08

        Zdecydowanie, zaraz wszyscy z IDEAS uciekną do OpenAI :)

        Niektórzy z IDEAS faktycznie mogliby pracować w googlu czy facebooku, ale rzeczywistość jest taka, że większość naukowców ma średni dorobek i trafiła do IDEAS z polskich uczelni redukując część tamtejszego etatu. Oczywiście to dalej są dobrzy naukowcy jak na nasze warunki, ale nie ma co tutaj powtażać PRu IDEAS.

        • ~TP 27.09.2024 15:17

          A co jest w tym PR nieprawdziwego? IDEAS istotnie jest instytucją, która zatrzymała wielu świetnych badaczy AI w Polsce, lub pozwoliła kontynuować karierę naukową ludziom, którzy bez istnienia tej instytucji przestaliby robić naukę i przeszliby do sektora IT (gdzie wynagrodzenia są zdecydowanie wyższe).

          Tak, to prawda, że nie wszyscy w IDEAS mają wybitny dorobek. Ale (1) proszę zauważyć, że IDEAS istnieje zaledwie trzy lata, (2) ta instytucja daje szansę również średnim badaczom do szybkiego rozwoju.

          Przy okazji: powtażać --> powtarzać

  • ~Zaniepokojony 27.09.2024 09:59

    Jak widać kolesiostwo ma się świtnie w uśmiechniętej Polsce

  • ~Marcin Przewloka 27.09.2024 09:50

    Piszecie Panstwo, ze "Rada Nadzorcza wybrała nowego prezesa".

    Ale kto wchodzi w sklad Rady Nadzorczej? Bo to jest inne gremium, niz Rada Naukowa, zgadza sie?

    • ~TP 27.09.2024 10:47

      Tak, to inne gremium. W jego skład wchodzi 5 osób, z czego trzy zostały powołane 18.07.2024, na dzień przed ogłoszeniem (opóźnionego) konkursu na nowego prezesa. Jedną z tych osób jest Piotr Wróblewski, pracujący na tej samej uczelni (UTH), co nowo wybrany prezes.

      https://www.wyszukiwarkakrs.pl/profile/0000880113

      • ~Marcin Przewloka 27.09.2024 13:04

        @TP
        Dziekuje za informacje