Aktualności
Konferencje
07 Sierpnia
Opublikowano: 2024-08-07

We wrześniu metrolodzy zjadą do Kielc

We wrześniu Kielce staną się europejską stolicą metrologii. Do miasta zjedzie blisko 140 specjalistów z tej dziedziny m.in. z Polski, Włoch, Słowacji, Chorwacji, Czech i Ukrainy. Będą dyskutować o wzorcach jednostek miar,  szacowaniu niepewności pomiarowej, ocenie dokładności pomiaru i nowych technologiach cyfrowych w pomiarach.

Międzynarodowa Konferencja Metrologiczna „New Trends in Metrology 2024” odbędzie się w dniach 16–18 września w hotelu Bińkowski w Kielcach. To druga edycja wydarzenia, którego organizatorem jest Polska Unia Metrologiczna, a partnerami wspomagającymi Politechnika Lubelska i Główny Urząd Miar.

W programie przewidziano specjalistyczne sesje tematyczne, w tym także plakatową. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania dalszych działań Polskiej Unii Metrologicznej.

Nowa edycja programu Polska Unia Metrologiczna 2024–2026, którą obecnie realizujemy,  to kontynuacja dotychczasowych kluczowych założeń i nowe projekty odpowiadające potrzebom środowiska naukowego, akademickiego, studenckiego, a także otoczenia społeczno-biznesowego. Dążymy do zwiększenia dostępności do informacji o posiadanym przez jednostki naukowe i badawcze możliwym do wykorzystania dla wszystkich grup docelowych zapleczu badawczym. Zmierzamy do opracowania i wdrożenia Kiosku Usług Metrologicznych na bazie opracowanego wykazu posiadanej, zakupionej lub wytworzonej, metrologicznej aparatury naukowo-badawczej, tj. Bazy Infrastruktury Metrologicznej BIM. To dla nas kluczowe – podkreśla dr hab. inż. Jerzy Józwik, dyrektor Biura PUM.

Tematyka konferencji dotyczy najważniejszych tematów współczesnej metrologii, m.in.: wzorców jednostek miar, szacowania niepewności pomiarowej, oceny dokładności pomiaru, metrologii prawnej, pomiarow w medycynie, nowych kierunków w metrologii, technologii cyfrowych w pomiarach.

Tematyka konferencji obejmuje kluczowe obszary współczesnej metrologii, które mają przełożenie na rozwój technologiczny i gospodarczy. Przetwarzanie dużych zbiorów danych (Big Data) pozwala na analizę i interpretację ogromnych ilości danych pomiarowych, co z kolei umożliwia bardziej precyzyjne i dokładne pomiary oraz efektywne wykorzystanie ich wyników. Technologie laserowe czy tomografia komputerowa w pomiarach oferują niespotykaną dotąd precyzję i szybkość, co jest kluczowe w wielu branżach, od medycyny po inżynierię. Konferencja poświęcona tym tematom nie tylko promuje rozwój nauki i technologii, ale również przyczynia się do zacieśnienia współpracy między naukowcami i przemysłem, wpływając na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań na rynek – zaznacza prof. Dariusz Mazurkiewicz, zastępca przewodniczącego Prezydium PUM.

Uczestnicy konferencji – naukowcy, badacze, osoby zainteresowane metrologią – dokonają oceny wpływu metrologii na gospodarkę oraz przedyskutują zagadnienia związane z systemami pomiarowymi i transmisją danych. Będą dyskutować o metrologii optycznej i fonicznej, a także poświęcą uwagę pomiarom geodezyjnym i budowlanym. Nie zabraknie również informacji o pomiarach wielkości chemicznych. Podczas konferencji poruszone zostaną zagadnienia z zakresu pomiaru czasu i częstotliwości oraz pomiarów radiometrycznych.

Wydarzenie uświetnią wystąpienia znakomitych prelegentów z zagranicy. Jako keynote speakerzy prelekcje wygłoszą: Miruna Dobre (kierownik badań oraz kierownik Laboratorium Termometrii w belgijskim Krajowym Instytucie Metrologii), prof. Luca de Vito (Uniwersytet Sannio w Benevento, Włochy), dr hab. inż. Zbigniew Humienny (Politechnika Warszawska), dr Piotr Sobecki (kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji oraz Centrum Innowacji dla Medycyny Cyfrowej w Ośrodku Przetwarzania Informacji), dr Aime Lay Ekuakille (Uniwersytet w Salento, Włochy), prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz (kierownik Katedry Chemii Analitycznej i Nieorganicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku), Harald W. Scholz (SMARTEN).

Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie wizyta w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym GUM. To nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, który oferuje warunki do współpracy pomiędzy profesjonalną i innowacyjną metrologią laboratoryjną a gospodarką. Nowo otwarty Kampus jest wyposażony w najnowocześniejszą infrastrukturę pomiarową i zapewnia dokładność pomiarów na najwyższym wymaganym poziomie. Powstał we współpracy z Politechniką Świętokrzyską.

Powstanie tak nowoczesnego obiektu pokazuje, jak kluczową rolę odgrywa metrologia w dynamicznie zmieniającym się świecie. Metrologia nie tylko precyzyjnie mierzy, ale także generuje innowacje, wspiera rozwój technologii i wpływa na każdą dziedzinę życia, od nauki po przemysł. To, w jaki sposób oddziałuje na nasze codzienne życie, będzie można zobaczyć na konferencji „New Trends in Metrology 2024” – zaprasza prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Rejestracja trwa do końca sierpnia! Szczegółowe informacje, w tym program, na stronie internetowej wydarzenia.

Konferencja została objęta patronatem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Komitetu Budowy Maszyn PAN, Ministra Nauki, Prezesa Głównego Urzędu Miar, Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Rektora Politechniki Świętokrzyskiej, Rektora Politechniki Lubelskiej, POLSAR. Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)