Podczas Gali Środowiska Studenckiego, która odbyła się 14 października na Politechnice Warszawskiej, poznaliśmy najlepsze projekty kół naukowych realizowane na uczelniach zrzeszonych w Forum Uczelni Technicznych.
Konkurs Kół Naukowych KOKON, organizowany przez Forum Uczelni Technicznych, skierowany jest do członków i opiekunów studenckich kół naukowych, a jego cel to promocja i popularyzacja działalności kół naukowych oraz wyłonienie najlepszych tworzonych przez nie projektów. Laureatów w sześciu kategoriach wybierała Kapituła Konkursu, a w siódmej – FUT Favourite – zwycięzcę wyłoniono w głosowaniu internetowym spośród 37 zgłoszonych projektów. Oto nagrodzeni:
Celem projektu było opracowanie drobnocząsteczkowych inhibitorów wykazujących działanie przeciwnowotworowe na liniach komórkowych raka piersi oraz raka jelita grubego. Oprócz aktywności, nacisk położony został na otrzymanie związków na drodze reakcji bardziej przyjaznych dla środowiska w tym wspieranych
promieniowaniem mikrofalowym oraz ultradźwiękami.
Celem projektu był rozwój kompetencji miękkich i popularyzacja debat oksfordzkich wśród młodzieży. Zorganizowano II rundę Poznańskiej Ligi Debat (200 uczestników) oraz warsztaty pt. „Scena jest Twoja” (30 uczestników), podczas których zapoznawano z zasadami przygotowania prezentacji oraz jej przeprowadzenia.
To najlepszy bolid klasy elektrycznej w Polsce. Przyspieszenie do 100 km/h osiąga w 4 sekundy. Sercem systemu jest komputer NVIDIA Jetson, który podejmuje większość decyzji związanych z autonomiczną jazdą. Za rozpoznawanie otoczenia odpowiada system percepcji bazujący na 2 kamerach stereoskopowych i 128 wiązkowym czujniku LiDAR. Za napęd bolidu odpowiadają dwa silniki umieszczone w tylnych kołach. Zostały one w zaprojektowane przez
członków zespołu i wykonane z pomocą firmy partnerskiej. Proces rozpoczął się od wykonania symulacji
elektromagnetycznych i projektu wyspecjalizowanego układu chłodzenia, kończąc na montażu i dopasowaniu
złożenia koła wraz z przekładnią planetarną. Każdy silnik ma moc 52 kW, a jego maksymalna prędkość obrotowa to 15 000 obr/min.
Celem projektu było przygotowanie mobilnej aplikacji opartej o rozwiązania chmurowe pozwalającej na geolokalizację zanieczyszczeń odpadami stałymi na danych odcinkach i nabrzeżu Odry. Aplikacja pozwoliła na zgromadzenie danych, które posłużyły do przeprowadzenia dalszych analiz przestrzennych.
Opracowano algorytmy tworzące ścieżki do nawigacji na podstawie trójwymiarowych modeli. Pozwala to na nawigowanie wewnątrz budynków UPWr i tym samym dotarcie m.in. do wybranej sali wykładowej, ćwiczeniowej, laboratorium czy dziekanatu. Tego typu jednolity system jest znacznym ułatwieniem dla studentów i osób odwiedzających UPWr. Dodatkowe uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi służy całej społeczności akademickiej.
W kawiarni zatrudnione są osoby neuroróżnorodne oraz z niepełnosprawnością intelektualną, której nierzadko towarzyszy niepełnosprawność ruchowa. Miejsce pozwala więc na terapię przez pracę. We wnętrzu zastosowano rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z lokalu gościom z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i przede wszystkim intelektualną. Zadaniem studentów było również przygotowanie pełnej oprawy graficznej kawiarni – od wizualizacji wnętrza, projektu nowego menu czy neonu widniejącego nad wejściem aż po dobór nowych koszulek dla pracowników.
Forum Uczelni Technicznych to jedna z dziesięciu komisji branżowych Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polski. Zrzesza 33 samorządy studenckie uczelni technicznych, na których kształci się w sumie 350 tys. osób.
MK