Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego znaleźli się w gronie laureatów konkursu Trans-Atlantic Platform for Social Sciences and Humanities. Na badania otrzymają w sumie ponad 3,53 mln zł.
Democracy, Governance and Trust to czwarty konkurs organizowany przez T-AP (Trans-Atlantic Platform for Social Sciences and Humanities). Sieć powstała z inicjatywy organizacji finansujących badania naukowe w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Obecnie działa jako sieć współpracy dla zespołów badawczych z krajów obu Ameryk i Europy, finansując działania naukowe ze środków krajowych agencji członkowskich. Polskę reprezentuje w niej Narodowe Centrum Nauki.
Do ogłoszonego w czerwcu ubiegłego roku konkursu mogły przystąpić konsorcja złożone z trzech lub więcej zespołów z co najmniej trzech krajów po obu stronach Atlantyku. Złożono 101 wniosków, spośród których do finansowania skierowano 18 projektów, które mają poszerzyć wiedzę na temat możliwości, wyzwań i kryzysów istotnych dla demokracji, sprawowania rządów i zaufania. Laureaci z dziewięciu krajów i czterech kontynentów otrzymają na ich realizację blisko 13 mln euro. W pięciu projektach udział wezmą badacze z Polski:
Projekt ma na celu zbadanie znaczenia miast w reagowaniu na globalne wyzwania związane z demokracją, rządzeniem i zaufaniem. Naukowcy przeanalizują różne formy miejskich innowacji partycypacyjnych, takich jak np. nowe formy sporów i protestów oraz sprawdzą, jak media, narzędzia i technologie cyfrowe wpływają na demokrację. Porównają w tym celu siedem dużych miast: Buenos Aires, Cape Town, Lyon, Nowy Jork, Sao Paolo, Toronto i Warszawę. Kierownikiem polskiego zespołu jest dr hab. Agnieszka Kampka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Polski zespół, którym kieruje dr Zuzanna Brunarska z Uniwersytetu Warszawskiego, skupi się na zdefiniowaniu politycznego wpływu nowych społeczności emigrantów z Rosji na kraje przyjmujące, a także ich potencjału wpływania na zmiany polityczne w kraju pochodzenia. Badania zostaną przeprowadzone we współpracy z zespołami z Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Naukowcy z Polski (dr hab. Damian Guzek z Uniwersytetu Śląskiego), Francji, Kanady i Wielkiej Brytanii zajmą się tematem odbudowy więzi i relacji społecznych służących budowaniu demokratycznego państwa, opartego na zaufaniu obywateli do podmiotów publicznych. Naukowcy rozważą, czy i w jaki sposób komunikacja cyfrowa może wzmocnić lub osłabić to zaufanie.
Celem jest zbadanie roli dyplomacji naukowej jako strategicznego narzędzia w radzeniu sobie z zagrożeniami demokracji, rządzenia i zaufania. Projekt będzie realizowany przez dr. hab. Emanuela Kulczyckiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z naukowcami z Brazylii, Francji, Kanady, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Holandii.
Badania dotyczą polityk innowacyjnych zorientowanych na misje, które mają być sposobem radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata przekraczającymi granice krajów, takimi jak konflikty, zmiany klimatyczne, nierówności społeczne. Naukowcy skupią się na zrozumieniu ryzyk niepowodzenia w projektowaniu i realizacji tych polityk oraz zidentyfikowaniu odpowiednich podejść do zarzadzania ryzykiem. Liderem polskiego zespołu jest dr Seweryn Krupnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerami uczeni z Kanady i Wielkiej Brytanii.
Polscy naukowcy na swoje badania otrzymają z Narodowego Centrum Nauki ponad 3,53 mln zł.
MK, źródło: NCN