Dwa zespoły badawcze z Polski zostały laureatami konkursu sieci Forest Value na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu gospodarki leśnej.
Forest Value to inicjatywa, której misją jest wspieranie innowacyjności i konkurencyjności sektora leśnego w Europie oraz jego przekształcenie w sektor wykorzystujący zasoby leśne w oparciu o zdobycze nauki. Konkurs Forest Value Joint Call 2021 obejmował następującą tematykę:
W konkursie złożono 60 międzynarodowych wniosków badawczych, z których finansowanie otrzymało 8 projektów na łączną kwotę niemal 9,2 mln euro. Wśród beneficjentów znaleźli się także polscy badacze.
Projekt LEARNFORCLIMATE, którego liderem jest Luleå tekniska universitet (Szwecja), dotyczy procesów uczenia się dla realizacji wielorakich celów polityki leśnej w kontekście stresu i zaburzeń klimatycznych. Naukowcy zajmą się realizacją celów zrównoważonego rozwoju poprzez promowanie wielofunkcyjnego zarządzania lasami w dobie nagłych zmian społeczno-ekologicznych. Polskim zespołem dowodzi dr Krzysztof Niedziałkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Projekt będzie realizowany we współpracy z partnerami z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz z ośrodków naukowych z Niemiec i Słowenii.
BarkBuild to z kolei projekt koordynowany przez Stockholms universitet (Szwecja). Jego uczestnicy zbadają korę drzewną jako odnawialne źródło materiałów do ochrony drewna w zastosowaniach budowlanych. Podstawowym celem jest opracowanie nowych preparatów do ochrony drewna i budynków na bazie kory oraz wykazanie ich wydajności technicznej, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w impregnacji drewna, powłokach i kompozytach polimerowych w zastosowaniach zewnętrznych i wewnętrznych. Polskim zespołem pokieruje dr hab. inż. Grzegorz Marek Kowaluk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Partnerami będą badacze z ośrodków w Finlandii, na Łotwie, w Norwegii i Słowenii.
Realizacja 3-letnich projektów rozpocznie się w I kwartale przyszłego roku.
MK, źródło: NCN