Aktualności
Konkursy
16 Maja
Opublikowano: 2023-05-16

Poznaliśmy najlepszych studenckich konstruktorów

Przyszli inżynierowie z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdominowali tegoroczną edycję KOnkursu KOnstrukcji Studenckiej KOKOS. Ich pomysły zwyciężyły w trzech z siedmiu kategorii. Gala finałowa odbyła się w Krakowie. 

KoKoS to ogólnopolski projekt realizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyłonienie najbardziej utalentowanych konstruktorów spośród studentów polskich uczelni technicznych. Zamiarem organizatorów, chcących przeciwdziałać temu, by studenckie wynalazki nie lądowały w szufladach, jest to, aby zostały one zauważone i docenione przez świat biznesu oraz wsparte merytorycznie i finansowo. Udział w konkursie może pomóc w znalezieniu inwestorów, dzięki którym pomysł ma szansę na dalszą realizację.

W dziewiątej edycji laureatów wyłoniono w siedmiu kategoriach:

  • Ecology – turbina wiatrowa HALYNA stworzona przez członków koła naukowego AGH Eko-Energia działającego na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Prototyp turbiny wiatrowej z autorskim układem odbierania energii elektrycznej opierającym się na wykorzystaniu trzech generatorów o różnych parametrach pracy. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na generację energii dla znacznie szerszego zakresu prędkości wiatru w porównaniu do turbin tradycyjnych, wykorzystujących jeden generator.

  • Smart Robots – łazik planetarny Kalman skonstruowany przez zespół AGH Space System z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Kalman to zwinny łazik o czterech, niezależnie skrętnych kołach. Od samego początku jego celem było utworzenie w pełni funkcjonalnego robota zdolnego do pokonywania trudnego marsjańskiego terenu, testowania nowych rozwiązań technicznych koniecznych przy pracach eksploracyjnych oraz badania próbek gleby w celu poszukiwania śladów życia na Marsie.

  • Vehicle – pierwszy w Polsce elektryczny pojazd terenowy side by side typu buggy LEM SSV zbudowany przez studentów i studentki Politechniki Wrocławskiej z zespołu LEM Wrocław Motorsport

LEM SSV to elektryczny czterokołowiec typu buggy do jazdy w trudnym terenie. Pojazd powstał na podstawie ramy, którą zespół otrzymał od firmy Polaris. Sam design oraz wykonanie poszycia projektu jest całkowicie wymyślone i wykonane przez zespół, dzięki czemu pojazd zawdzięcza swój wyjątkowy, futurystyczny wygląd.

  • Railway – dostosowanie konstrukcji lokomotywy PUTrain do częściowego zasilania przy pomocy alternatywnych źródeł energii (Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego Politechniki Poznańskiej)

Projekt zakłada montaż na lokomotywie paneli fotowoltaicznych oraz całej instalacji pozwalającej na magazynowanie oraz wykorzystanie energii zgromadzonej podczas pracy. Zaprojektowany układ umożliwia ładowanie głównej baterii akumulatorów lokomotywy.

  • Life Upgrade – POKOV2 – pojazd dla osób z niepełnosprawnościami sterowany z wykorzystaniem kontroli wzrokowej autorstwa Krzysztofa Lingo z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Zaprojektowane rozwiązanie jest zaawansowanym pojazdem pozwalającym na ruch osobom z niepełnosprawnościami poprzez wykorzystanie kamery do śledzenia źrenicy oka, algorytmu uczenia maszynowego, odpowiedniego programu do sterowania pojazdem oraz zoptymalizowanej konstrukcji. Rozwiązanie składa się z odpowiednio zmodyfikowanego wózka inwalidzkiego, gogli z kamerą, komputera jednopłytkowego, części elektronicznej oraz części mechanicznej.

  • Sky – autonomiczny bezzałogowy samolot solarny Foton wykonany przez AGH Solar Plane na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Foton to innowacyjny bezzałogowy statek powietrzny wykonany z wysokiej jakości materiałów kompozytowych, co zapewnia wyjątkową wytrzymałość i opływowość konstrukcji. Metody wykorzystane w projekcie umożliwiają przeprowadzenie badań jakości powietrza, co pomaga w badaniach środowiskowych, kontroli zanieczyszczeń oraz w innych zastosowaniach wymagających precyzyjnych pomiarów jakości powietrza.

  • Joker – turbopompa hybrydowego silnika rakietowego BSX powstała w PUT RocketLab na Politechnice Poznańskiej.

Celem projektu jest budowa i uruchomienie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie studenckiej turbopompy do hybrydowego silnika rakietowego. Dodatkowym celem jest zintegrowanie urządzenia z będącym w posiadaniu zespołu silnikiem hybrydowym BS2+ wykorzystywanym w serii rakiet konkursowych (Space Port America Cup, European Rocketry Challenge).

Nagrody specjalne otrzymali:

  • Mikołaj Stasiak (Politechnika Warszawska) za projekt pneumatycznej rzutki ratowniczej oraz systemu wyrzutu – projekt ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom, które chcą bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Aby osoba postronna mogła pomóc tonącemu, wystarczy, że wykorzysta to rozwiązanie. Stojąc na brzegu, jest w stanie uratować osobę znajdującą się nawet do 50 m w głąb kąpieliska.
  • Jakub Filipek (Politechnika Łódzka) za mobliną platformę RC – wraz z elektronicznym systemem pokładowym pełni ona rolę wszechstronnego robota przeznaczonego do wykonywania różnego rodzaju prac. Pojazd może być wykorzystany w różnych sektorach: rolniczym, miejskim, policyjnym/wojskowym, ratowniczym i przemysłowym.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)