Aktualności
Konkursy
22 Kwietnia
Opublikowano: 2024-04-22

Studentka ASP w Łodzi zaprojektowała polskie stroje na Expo 2025 w Osace

Karolina Augustowska, studentka Instytutu Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wygrała konkurs na projekt strojów dla obsługi Pawilonu Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2025 w Osace.

Na rok przed rozpoczęciem Wystawy Światowej Expo 2025 w Osace rozstrzygnięto konkurs na projekt strojów dla obsługi Pawilonu Polski. Uczestnicy – studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – przygotowywali dwa projekty strojów damskich i dwa projekty strojów męskich – codziennych i wizytowych, wraz z dodatkami. Stroje miały charakteryzować się oryginalnym wzornictwem nawiązującym do polskiej tradycji oraz funkcjonalnością, a dodatkowo być wygodne, nowoczesne i estetyczne.

W konkursie wzięło udział 40 studentów łódzkiej ASP. Najwyżej oceniono pracę Karoliny Augustowskiej, studentki Instytutu Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Inspiracją dla jej projektów była ceramika z Bolesławca, a głównym założeniem – połączenie polskiej tradycji z japońskim stylem.

Drugie miejsce zajął Varsine Vardikyan, a trzecie – Dominik Żyża. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Bińkowska, Paweł Konopski oraz Sofiia Veselska.

Na uwagę zasługuje ogromna pomysłowość naszych studentów – nie tylko w kwestii samej formy ubioru – cech estetycznych i funkcjonalnych, ale przede wszystkim w kontekście interpretacji tematów odniesień i źródeł inspiracji. Trzeba podkreślić, że wszyscy uczestnicy bardzo zaangażowali się w temat zadania i wykazali się kreatywnością oraz profesjonalizmem w trakcie całego procesu twórczego. Cieszy fakt, że dostrzegli tak wiele kulturowych, tożsamościowych i stylistycznych odniesień do polskiego dziedzictwa, co w efekcie przełożyło się na bardzo interesujące rozwiązania projektowe – mówi dr hab. Sylwia Romecka-Dymek, komisarz konkursu.

Zadanie projektowe było elementem program dydaktycznego w Instytucie Ubioru i wyróżniało się bardzo konkretnymi założeniami i wytycznymi – nie tylko technologicznymi, użytkowymi, ale także i tymi estetycznymi.

Projekty są niezwykle efektowne i ciekawe, ale również wygodne i mają profesjonalną, przemyślaną konstrukcję. Wrażliwość młodych artystów pozwoliła na dostrzeżenie nieoczywistych skojarzeń i powiązań pomiędzy kulturą Polski i Japonii i przekształcenia tych inspiracji w oryginalne rozwiązania estetyczne. Zgłoszone wizualizacje zostaną teraz dopracowane w formie dokładnej dokumentacji technologicznej, a następnie przekazane do realizacji i produkcji – dodaje dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, dziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi.

Organizatorem konkursu była Polska Agencja Inwestycji i Handlu PAIH oraz Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

MK, źródło: ASP w Łodzi

Dyskusja (0 komentarzy)