Jeszcze tylko do 9 maja trwa nabór prac do XI edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych. To jedyne tego typu wyróżnienie w Polsce przyznawane naukowcom przez uczelnię.
Na konkurs ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki wpłynęło w dotychczasowych edycjach ponad 620 prac z około 145 polskich ośrodków naukowych i wydawnictw. Do finałów wszystkich edycji zakwalifikowało się 50 wybitnych książek. Do 9 maja można zgłaszać prace w tegorocznej odsłonie konkursu.
Uczelnie, ich jednostki organizacyjne (wydziały, katedry itp.), instytuty PAN, inne instytucje naukowe, wydawnictwa mogą przesłać jedną pozycję, która została opublikowana w 2024 roku. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Autor bądź autorka książki uznanej za najlepszą otrzyma 70 tys. zł na dalsze badania naukowe. Decyzją Kapituły wyróżnienia i nagrody w wysokości 5 tys. zł otrzymają także pozostali finaliści konkursu.
Nagroda ma być promocją humanistyki. Z pracami nominowanymi, a zwłaszcza książką laureata, chcemy się przebić poza ścisłe grono specjalistów, wyjść z pokoi, w których piszemy książki, co prawda opatrzone silnym aparatem naukowym, ale poruszające na tyle ważne tematy, że mogą zainteresować większą część społeczeństwa. Książki, które trafiają na konkurs, przekraczają ramy pracy awansowej, nawet jeśli wyrastają z doktoratów czy habilitacji, i na tym właśnie polega ich wartość – mówi prof. Rafał Matera, rektor Uniwersytetu Łódzkiego i przewodniczący Kapituły Nagrody im. Kotarbińskiego.
Nominacje zostaną ogłoszone do końca października, a wręczenie dyplomów autorom nominowanych dzieł oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi 30 listopada podczas uroczystej gali w Łodzi.
Patronem Nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk. Był przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych dzieł prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie”, poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.
Więcej informacji, w tym regulamin, można znaleźć na stronie internetowej konkursu.
MK