Dwoje naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymało Nagrody Naukowe Prezydenta Bydgoszczy. Przyznano także stypendia dla wybitnych młodych naukowców oraz wyróżniających się studentów.
Prezydent Bydgoszczy przyznaje Nagrodę Naukową za wybitne osiągnięcia, które znalazły swój wyraz w publikacji, konstrukcji lub wdrożeniu wyników badań w okresie dwóch lat poprzedzających jej przyznanie. Mogą ją otrzymać osoby związane z bydgoskim środowiskiem naukowym bądź za dzieło związane z miastem leżącym nad Brdą. Wręczana jest w dwóch kategoriach. W tym roku miało to miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 679 rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy.
Laureatką w dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu została dr hab. inż. Izabela Rojek, dziekan Wydziału Informatyki UKW oraz kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji. W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim sztuczną inteligencją oraz nowoczesnymi technologiami (druk 3D, Internet Rzeczy, Przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, Smart Cities) w zastosowaniach technicznych i medycznych.
Jest pierwszym autorem w 20 z 43 publikacji. W ub.r. znalazła się w rankingu World’s Top 2% Scientists – najbardziej wpływowych naukowczyń i naukowców na świecie. Otrzymała nagrodę za cykl publikacji dotyczących badań nt. sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych technologii. Jej badania odpowiadają na ważne problemy naukowe, społeczne i gospodarcze w skali regionu, kraju, a w części przypadków – również globalne. Na potrzeby przemysłu rozwinęła badania dotyczące zastosowania AI w cyberbezpieczeństwie przemysłowym. Przyczyniło się to do powołania na Wydziale Informatyki UKW studiów podyplomowych z cyberbezpieczeństwa przemysłowego oraz planowanego kierunku studiów cyberbezpieczeństwo.
Z kolei w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki nagroda trafiła w ręce dr. hab. Łukasza Jureńczyka, kierownika Katedry Polityki Bezpieczeństwa Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW. W swoich badaniach naukowych zajmuje się stosunkami międzynarodowymi i polityką bezpieczeństwa. Uczestniczy w opracowywaniu raportów i ekspertyz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Wyniki jego badań wykorzystywane są również w prognozowaniu w ramach Analizy Strategicznej NATO prowadzonej przez Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji w Norfolk (USA) oraz przy formułowaniu Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP i planowaniu rozwoju Sił Zbrojnych RP.
Koordynuje współpracę naukową UKW z mundurowymi instytucjami eksperckimi i szkoleniowymi, w tym Centrum Doktryn i Szkolenia SZ, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO i Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej. W swoim dorobku ma 9 monografii naukowych, 99 artykułów naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach, współredakcję 13 monografii wieloautorskich oraz liczne hasła encyklopedyczne. Realizował badania między innymi na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie, Uniwersytecie Oxfordzkim, Uniwersytecie Wiedeńskim, Uniwersytecie w Perugii, Trinity College w Dublinie, Uniwersytecie Bukaresztańskim i Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.
Prezydent Bydgoszczy przyznał także stypendium dla wybitnych młodych naukowców (dr. n. med. Adam Michał Kowalewski – Politechnika Bydgoska, dr Wojciech Paweł Kazimierczak – Collegium Mecium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) oraz stypendium dla wyróżniających się studentów (Monika Iwona Przybysz – Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Aleksander Butkiewicz – Politechnika Bydgoska).
MK, źródło: UKW, bydgoszcz.pl