Aktualności
Nagrody
03 Lutego
Fot. Grzegorz Mehring
Opublikowano: 2025-02-03

W Gdańsku wręczono „Heweliusze” za wybitne osiągnięcia naukowe

Prof. Tomasz Szkudlarek i prof. Rafał Dziadziuszko zostali tegorocznymi laureatami Nagród Naukowych Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Laury wręczono już po raz 37, niemal tydzień po rocznicy urodzin gdańskiego astronoma.

Popularne „Heweliusze”, zwane też Pomorskimi Noblami, wręczane są reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego w dowód uznania za ich wybitne osiągnięcia. W tym roku uhonorowano: prof. dr. hab. Rafała Dziadziuszkę – za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie diagnostyki, prognostyki i leczenia nowotworu płuc oraz prof. dr. hab. Tomasza Szkudlarka – za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie filozofii wychowania oraz konceptualizacje relacji między kulturą, polityką, tożsamością i edukacją.

Prof. Rafał Dziadziuszko jest specjalistą w dziedzinie onkologii klinicznej oraz radioterapii onkologicznej, kieruje Kliniką Onkologii i Radioterapii i Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ma na koncie ponad 400 doniesień naukowych oraz podręczników i publikacji o zasięgu międzynarodowym, o liczbie cytowań około 13 400, wskaźniku oddziaływania ponad 2 000 i indeksie Hirscha wartości 55 (Scopus). W latach 2005–2007 odbył stypendium naukowe w Uniwersytecie Colorado w Denver, pracując nad czynnikami predykcyjnymi korzyści klinicznej z leczenia inhibitorami receptora dla naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR) u chorych na raka płuca.

Główny badacz lub współbadacz w blisko 70 badaniach klinicznych, głównie w niedrobnokomórkowym i drobnokomórkowym raku płuca, w wyniku których zarejestrowano wiele nowych leków przeciwnowotworowych. Twórca i koordynator medyczny Ośrodka oraz Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz GUMed-UCK. W latach 2013–2018 konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, obecnie członek Krajowej Rady ds. Onkologii Ministerstwa Zdrowia. Współautor 4 patentów. Laureat nagrody Heine H. Hansena w dziedzinie onkologii, nagrody Jamesa D. Coxa za zasługi w dziedzinie radioterapii raka płuca, nagrody Europejskiej Organizacji do Badań nad Rakiem (EORTC) za najlepsze akademickie badanie kliniczne.

Aktywny członek m.in. Academia Europaea, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej, Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (ESTRO), Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), Europejskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem (EORTC), czy Międzynarodowego Stowarzyszenia do Badań nad Rakiem Płuca (IASLC).

Prof. Tomasz Szkudlarek jest pedagogiem, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w teorii i filozofii edukacji, bada relacje między edukacją, kulturą i polityką. Jego zainteresowania obejmują teorię krytyczną, pedagogikę postmodernistyczną, studia nad mediami i teorię postkolonialną. W początkowym okresie pracy naukowej uczestniczył w seminariach teoretycznych prowadzonych przez Zbigniewa Kwiecińskiego w PAN w Toruniu, gdzie rozwijał refleksję nad teorią krytyczną w kontekście polskich przemian społecznych. Współpracował z uczelniami w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Szwecji, Norwegii i Nowej Zelandii. Był visiting scholar w Miami University (USA) oraz profesorem wizytującym w Linköping University, University West i NLA University College.

Jest autorem licznych publikacji naukowych, w tym 17 książek i ponad 100 artykułów. Był także autorem koncepcji programowej i kierownikiem studiów doktoranckich w zakresie pedagogiki i nauk o polityce na Wydziale Nauk Społecznych UG. Przez wiele lat współpracował z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, kieruąc Międzywydziałowym Instytutem Nauk o Sztuce i prowadząc zajęcia w Szkole Doktorskiej ASP. Równolegle zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Współpracował m.in. z Marią Mendel, Zbyszko Melosikiem i Tonym F. Carusi. Kierował międzynarodowymi projektami badawczymi, współtworzył metodologię badań łączącą fenomenografię z analizą dyskursu. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Linköping University w Szwecji.

Każdy z laureatów otrzymał dyplom, statuetkę Heweliusza autorstwa prof. Jana Szczypki oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł brutto.

Nagroda Naukowa przyznawana jest przez prezydenta Gdańska na wniosek dwóch kapituł, którym przewodniczą, prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (w dziedzinie nauk ścisłych oraz przyrodniczych) oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych). W skład kapituły nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciel prezydenta Gdańska, dotychczasowi laureaci nagrody oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych.

MK, źródło: www.gdansk.pl

Dyskusja (0 komentarzy)