Aktualności
24 Kwietnia
Źródło: www.umcs.pl
Opublikowano: 2019-04-24

Helion International 2019 dla kulturoznawczyni z Lublina

Dr Magdalena Grabias, pracownik Zakładu Kultury Wizualnej w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, została laureatką nagrody Helion International 2019 za wkład w rozwój nauki i kultury.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Kultury Helion jest organizacją powstałą w Timișoarze w Rumunii w 2010 roku, kontynuującą trzydziestoletnią działalność Klubu Helion skupiającą pisarzy oraz badaczy tematyki science fiction i fantasy. Helion Cultural Association jest organizatorem dorocznych konferencji naukowych pod tytułem: „Frontiers of the Possible: Borders and Openings in Speculative Fiction”, funkcjonujących przy wparciu Rady Miasta i Zachodniego Uniwersytetu w Timișoarze.

Dr Grabias była prelegentką i gościem specjalnym konferencji po raz trzeci. W ramach tegorocznej edycji wygłosiła referat na temat obrazu świata nadprzyrodzonego i demonicznych bohaterów we współczesnym kinie i telewizji. Jeszcze w tym roku wydana zostanie monografia zawierająca dwa artykuły autorstwa dr Grabias w języku rumuńskim.

Dr Magdalena Grabias jest dr nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwo-filmoznawstwo. Ukończyła filologię angielską na UMCS oraz Studium Przekładu Literackiego dla Tłumaczy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie, jako adiunkt, pracuje w laboratorium audiowizualnym w Zakładzie Kultury Wizualnej w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.

Jej badania naukowe obejmują problematykę kinematografii światowej i zjawisk kulturowych związanych z kinem postrzeganym w kontekście filmoznawstwa, semiotyki, filozofii, antropologii oraz kultury popularnej, ze szczególnym naciskiem na tematykę z kręgu studiów gotyckich i demonologii. Jest autorką licznych publikacji w języku angielskim propagujących sztukę filmową, muzykę i teatr. Jej monografia na temat twórczości amerykańskiego reżysera Franka Capry pt. Songs of Innocence and Experience: Romance in the Cinema of Frank Capra została wydana w 2013 roku przez prestiżowe wydawnictwo brytyjskie Cambridge Scholars Publishing.

Poza tym interesuje się kulturą, literaturą i historią krajów anglojęzycznych, językoznawstwem stosowanym w zakresie języka angielskiego, tłumaczeniem literackim, studiami gotyckimi, demonologią, kinematografią amerykańską i europejską (szczególnie tematyką przedwojennego niemego i dźwiękowego filmu amerykańskiego, polskiego, niemieckiego oraz kina grozy), analizą dzieła filmowego, historią filmu, krytyką i publicystyką muzyczną i teatralną.

MK

Źródło: UMCS

 

Dyskusja (0 komentarzy)