Na kampusie Politechniki Bydgoskiej powstaje Centrum Hodowli i Uprawy Roślin. Z nowej infrastruktury korzystać będą m.in. specjaliści z zakresu ogrodnictwa, zielarstwa, biotechnologii.
Kamień węgielny pod budowę Centrum wmurowano przy ul. Suchej, na kampusie Politechniki Bydgoskiej w Fordonie. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie niemal 900 metrów kwadratowych. Powstaną nowoczesne szklarnie, zaplecze biurowo-socjalne i techniczne, a także infrastruktura badawczo-dydaktyczna.
To krok do konsolidacji uczelni w fordońskim kampusie. Inwestycja umożliwi przeprowadzkę Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Obecnie jego pracownicy korzystają z wysłużonych obiektów przy ul. Bernardyńskiej – mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.
Nowa infrastruktura ułatwi prowadzenie badań z obszaru rolnictwa, ogrodnictwa, zielarstwa i biotechnologii. Będzie to też miejsce kształcenia przyszłych specjalistów. Politechnika Bydgoska, jako jedyna instytucja badawcza w kraju, zajmuje się hodowlą chryzantem, tworząc nowe odmiany tych kwiatów – stworzono ich już ponad pół setki. Wydział Rolnictwa i Biotechnologii prowadzi też badania nad papryką – naukowcy stworzyli kilkanaście odmian tego warzywa. W szklarniach uprawiane są także znane i mniej znane zioła na potrzeby bydgoskiego rynku gastronomicznego.
Wartość całej inwestycji wynosi blisko 13 mln złotych, z czego ponad 8 mln złotych stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Centrum Hodowli i Uprawy Roślin ma być oddane do użytku pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
MK
Ten typek w festyniarskim garniaku to ten sam co od Lexusa?
Tak się zastanawiam, dlaczego w Polsce politechniki zajmują się rolnictwem i hodowlą roślin, a wydziały biologii uniwersytetów - medycyną? Interdyscyplinarność inaczej?