Aktualności
Sport akademicki
05 Listopada
Fot. Michał Święcicki
Opublikowano: 2021-11-05

Uniwersytet Rzeszowski stworzył raj dla lekkoatletów

W Rzeszowie otwarto 4 listopada Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne. Inwestycja zrealizowana przez Uniwersytet Rzeszowski pochłonęła ponad 50 mln zł.

Głównym elementem przedsięwzięcia jest nowoczesna hala lekkoatletyczna z pełnym wyposażeniem sprzętowym, w której znajdują się: 200-metrowa bieżnia okrężna 6 torowa, 60-metrowa bieżnia prosta 8 torowa, rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do oszczepu, dwie mobilne skocznie do skoku wzwyż, 80-metrowa bieżnia rozgrzewkowa, widownia dla 300 osób.

Oprócz tego oddano do użytku profesjonalne laboratoria umożliwiające nie tylko prowadzenie badań w sporcie, ale również podnoszące efektywność treningów: Laboratorium Biomechaniki Ruchu Sportowca i Laboratorium Fizjologii i Biochemii Wysiłku Fizycznego. W Uniwersyteckim Centrum Lekkoatletycznym znajdują się również gabinety masażu i odnowy biologicznej.

To wielki dzień dla naszej uczelni, rzeszowskiego, a może nawet ogólnopolskiego sportu. Oddajemy do użytkowania halę sportową, która ma spełnić trzy zadania. Wielką wartością jest symetria sportu oraz badań i nauki. Trzecie słowo kluczowe to dydaktyka, na wysokim poziomie, podparta przykładami mistrzów sportu – powiedział podczas uroczystości otwarcia obiektu prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dyrektor UCL, dr hab. inż. Krzysztof Przednowek, prof. UR podkreślił, że nowe Centrum spełnia najwyższe światowe standardy. Dzięki temu będzie możliwość rozgrywania zawodów krajowych oraz międzynarodowych. Infrastruktura posłuży także do celów treningowych, integrując wszystkie lekkoatletyczne sekcje Podkarpacia i Regionu Karpackiego.

Tu szlifowana będzie forma sportowa zawodników na różnym poziomie, od dzieci, młodzieży, po wyczynowców walczących o najwyższe trofea. To również profesjonalny ośrodek badawczy wyposażony w aparaturę w większości przypadków stanowiącą złoty standard.

W trakcie uroczystości podpisano listy intencyjne pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim a: Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Łuczniczym, Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie oraz Polską Unią Karate Tradycyjnego. Strony zobowiązały się do realizacji wspólnych przedsięwzięć o charakterze sportowym, naukowym i kulturotwórczym.

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne to inwestycja zrealizowana przez Uniwersytet Rzeszowski. Pochłonęła blisko 52 mln zł, z czego dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki (Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki wyniosło ponad 48,3 mln zł.

MK, źródło: UR

Dyskusja (0 komentarzy)