Aktualności
Sprawy nauki
03 Lutego
Źródło: Ossolineum
Opublikowano: 2025-02-03

Ossolineum przyzna granty na projekty z zakresu nauk humanistycznych

Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Fundacja Lanckorońskich podpisały umowę, która otwiera nowy rozdział współpracy obu instytucji. Na jej mocy Ossolineum będzie organizować konkursy, przyznawać środki i nadzorować realizację finansowanych przez Fundację projektów z zakresu szeroko pojętych nauk humanistycznych.

Umowę parafowali Piotr Piniński – prezes Fundacji Lanckorońskich oraz dr Łukasz Kamiński – dyrektor Ossolineum. Tym samym Fundacja przekazała Ossolineum zadanie organizowania konkursów, przyznawania środków i nadzorowania realizacji finansowanych przez siebie projektów badawczych, wydawniczych i konferencyjnych z zakresu szeroko pojętych nauk humanistycznych, a szczególnie badań nad historią i historią sztuki Polski oraz krajów sąsiadujących z ziemiami dawnej Rzeczypospolitej, których horyzont czasowy nie przekracza 1945 roku.

To nowy rozdział we współpracy obu podmiotów. Trwa ona od blisko dekady. Rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy uporządkowano status prawny kilkudziesięciu miniatur przekazanych w czasie II wojny światowej przez rodzeństwo Lanckorońskich do Ossolineum we Lwowie. Obecnie miniatury znajdują się w zbiorach Ossolineum, a część z nich można oglądać na ekspozycji w muzeum Pana Tadeusza.

Zespół 43 miniatur otrzymanych od Fundacji Lanckorońskich to typowa kolekcja rodzinna, arystokratyczna, która narastała przez lata. Większość z tych miniatur to portrety rodzinne. Najciekawsza pochodzi jeszcze z XVIII wieku, z czasów Stanisławowskich – wskazuje dr Emilia Kłoda z Muzeum Książąt Lubomirskich.

Podczas podpisania umowy Piotr Piniński wspominał założycielkę fundacji prof. Karolinę Lanckorońską, przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej niestrudzenie działającą na rzecz kultury i humanistyki polskiej. Podkreślił, że kierowana przez niego fundacja jest jedynym jej następcą prawnym, a ponieważ była ostatnią z rodu, to również po Lanckorońskich w ogóle. Sama Karolina Lanckorońska mawiała, że jej ziemską boginią była nauka polska. Założona przez nią fundacja od lat sześćdziesiątych XX wieku wspiera badaczy polskich i badaczy polskiej historii z całego świata.

Kolejnym etapem współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich jest powierzenie mu organizacji procesu grantowego.

Powierzenie nam tak ważnego procesu, jakim jest merytoryczna obsługa procesu grantowego, przyznawania środków, jest przede wszystkim świadectwem zaufania. Ossolineum zapracowało na to zaufanie przez ponad 200 lat swojej historii, ale jest to też zaufanie do nas, do współczesnych ossolińczyków. Za to zaufanie bardzo dziękujemy – podsumował dr Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum.

źródło: Ossolineum

Dyskusja (0 komentarzy)