Aktualności
Sprawy nauki
25 Lutego
Opublikowano: 2022-02-25

Rosyjscy naukowcy przeciwko wojnie z Ukrainą

To dość oczywiste, że Ukraina nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju. Rozpętanie wojny w imię geopolitycznych ambicji, napędzanych wątpliwymi fantazjami historiozoficznymi, jest cyniczną zdradą pamięci naszych przodków. Rosja skazała siebie na międzynarodową izolację (…), a prowadzenie badań jest nie do pomyślenia bez pełnej współpracy z kolegami z innych krajów – napisali w liście otwartym rosyjscy naukowcy.

List zamieszczono 24 lutego na stronie internetowej rosyjskiego czasopisma popularnonaukowego: trv-science.ru. Z inicjatywą jego napisania wyszło środowisko Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN). Swoje podpisy złożyło pod listem już kilkuset naukowców, w tym wielu współpracujących z polskimi badaczami. Tłumaczenie publikujemy dzięki uprzejmości dr Nadii Gergało-Dąbek i dr. hab. Walentego Baluka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

List otwarty rosyjskich naukowców i dziennikarzy naukowych przeciwko wojnie z Ukrainą

My, rosyjscy naukowcy i dziennikarze naukowi, wyrażamy stanowczy protest przeciwko działaniom militarnym sił zbrojnych naszego kraju na terytorium Ukrainy. Ten fatalny krok prowadzi do ogromnych ofiar w ludziach i podważa fundamenty ustalonego międzynarodowego systemu bezpieczeństwa. Odpowiedzialność za rozpoczęcie nowej wojny w Europie spoczywa wyłącznie na Rosji. Ta wojna nie ma żadnego sensownego usprawiedliwienia. Próby wykorzystania sytuacji na Donbasie jako pretekstu do rozpoczęcia operacji wojskowej nie są wiarygodne. To dość oczywiste, że Ukraina nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju. Wojna przeciwko niej jest niesprawiedliwa i w sposób oczywisty bezsensowna. Ukraina była i pozostaje bliskim nam krajem. Wielu z nas ma na Ukrainie krewnych, przyjaciół i współpracowników naukowych. Nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie wspólnie walczyli przeciwko nazizmowi. Rozpętanie wojny w imię ambicji geopolitycznych przywódców rosyjskich, napędzane wątpliwymi fantazjami historiozoficznymi, jest cyniczną zdradą ich pamięci.

Szanujemy państwowość ukraińską, która opiera się na realnie funkcjonujących instytucjach demokratycznych. Rozumiemy europejski wybór naszych sąsiadów. Jesteśmy przekonani, że wszystkie problemy w stosunkach między naszymi krajami można rozwiązać pokojowo. Po rozpoczęciu wojny Rosja skazała siebie na międzynarodową izolację, na pozycję kraju wyrzutka. Oznacza to, że my, naukowcy, nie będziemy teraz mogli właściwie wykonywać swojej pracy: w końcu prowadzenie badań jest nie do pomyślenia bez pełnej współpracy z kolegami z innych krajów. Izolacja Rosji od świata oznacza dalszą degradację kulturową i technologiczną przy całkowitym braku pozytywnych perspektyw. Wojna z Ukrainą to krok donikąd.

Z goryczą zdajemy sobie sprawę, że nasz kraj, który w decydujący sposób przyczynił się do zwycięstwa nad nazizmem, stał się inicjatorem nowej wojny na kontynencie europejskim. Żądamy natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych przeciwko Ukrainie. Domagamy się poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego. Żądamy pokoju dla naszych krajów.

MK

Dyskusja (37 komentarzy)
 • ~cokolwiek 07.12.2023 18:11

  Ale ważne są też prawdopodobne skutki takie wojny, w przypadku gdy Rosja postanowi tym razem podzielić się zdobywaną technologią z Chinami! Nie jest na pewno najnowsza, niemniej może implikować wile nawet zupełnie nowych rozwiązań, szczególnie gdy można prześledzić jej skuteczność, a Chiny w przeciwieństwie do Rosji maj przecież doskonale funkcjonującą inżynierię wsteczna ( np. thardware pl Cyt. inżynieria wsteczna chińskiego układu Minevra pokazuje, że SMIC skopiowało technologię produkcji w procesie 7 nm od tajwańskiego lidera branży - TSMC.)

 • ~Sanowa 04.03.2023 20:08

  Dlaczego władze Ukrainy nie przeprosily oficjalnie za pocisk który spadł na terytorium Polski. Dlaczego nie chcą się do tego przyznać. O co tu chodzi?

 • ~Dominik 21.04.2022 00:13

  ILE JESZCZE MOZNA NA TĄ BEZCZYNNOSC UKRAINY PATRZEC, MOIM ZDANIEM JEST TO NIE DO POMYSLENIA. ROZUMIEM PIERWSZE KILKA DNI ZEBY BYLA TAKA OSTROZNA (JAK DO TEJ PORY) REAKCJA, ALE JAK TO ZASZLO JUZ TAK DALEKO ZEBY ZABIJAC BOGU WINNE DZIECI, PORYWAC JE DO INNEGO KRAJU, LUDZIE WY TEGO NIE WIDZICIE ,??? NIE MACIE WYOBRAZNI ??? 80% LUDZI JAK WIDZI DZIENNIE WIADOMOSCI ZALEWA SIE ŁZAMI I ŁACZY WDPOLCZUCIEMA, I TO JEST JESZCZE MALO ? NIE WIERZE ZE CONAJLNIEJ 70 % SPOLECZNOSCI EUROPY, NIE JEST ZA TYM ZEBY NATO WKONCU ZAKONCZYLO TA WOJNE. JESLI MA TO SIE SKONCZYC NUKLEARNĄ NIECH I TAK SIE STANIE ALE SKONCZY SIE TO OKROPIENSTWO!!!!! NIC NIE MAM GORSZEGO NIZ PATRZENIE NA TA STRASZNA TRAGEDIE I SIEDZENIE BEZCZYNNIE DAJAC BEZNADZIEJNE SANKCJE KTORE MAJA CHYBA TYLKO POKAZAĆ CALEMU SWIATU ZE " NIBY" COŚ TO ZMIENI. ROSJA, JAK JUZ W CHWILI OBECNEJ KAZDY ROSJANIN JEST NAPIECZETOWANY NIEPOCZYTALNOŚCIA WIEC ONI NAWET JAK PRZEJMA UKRAINE TO BEDA SZLI DALEJ, AZ NIE UPADNĄ. TAK JAK JUZ TO BYLO W NASZEJ HISTORI KTOREJ JUZ CHYBA NIKT NIE PAMIETA, ALBO NIE CHCE PAMIĘTAĆ. OBUDZCIE SIE WKONCU!! BEZDUSZNA BRUTALNA BEZ HONOROWA ZBRODNIA WOBEC CALEMU SPOLECZENSTWO NIE MOZE TRWAC DLUZEJ! MIEJCIE SERCE POMOZCIE TYM BIEDNYM LUDZIOM E SCHRONACH. OCZYWISCIE MAM SEIADOMOSC TEGO CO PISZE I JEST REALNA SZANSA ZE POLECI BOBMA NA 'SLASK' ALE JAK TO MA ZAKONCZYC TO NIE DO POMYSLENIA ZBRODNIE TO JESTEM W STANIE POSWIECIC SIE PIERWSZY.

  • ~Benek 07.05.2022 09:23

   https://youtu.be/b2eVNgIw0Yc

 • ~hh 19.04.2022 20:16

  bezsensownie kupuja znaczi z wojną?Zapytałabym czy to cyrk/przygladanie się za zasłoną Nato.Pomagamy ,a kraj zrownaja z ziemia? Putin chce mieć chyba inwestycje niszczy wszystko ,i zabija niewinnych ludzi.Nie wierze ze nie ma na niego sposobu.

 • ~hh 19.04.2022 20:13

  Paranoja ,ważny moment wojny?Co zdobedą Rosjanie zgliszcza?obydzmy się.Zabijaja ludzi by zdobyc ruiny

 • ~AleksandraGolab 20.03.2022 19:40

  Zapraszam do wypełnienia badania dot. psychologicznych reakcji na sytuację wojny. Ankieta zajmuje 15 minut i jest przeznaczona do wypełniania na komputerze.
  https://badania.paad.us.edu.pl/index.php/621935?lang=pl

 • ~Piotr Zmyślony 20.03.2022 15:15

  Najwyższy czas, by NATO przeprowadziło demilitaryzację i denazyfikację Rosji - bez ruskiej armii będzie można mówić o demokracji.

 • ~Piotr Zmyślony 20.03.2022 15:04

  Najwyższy czas, by NATO przeprowadziło demilitaryzację i denazyfikację Rosji - bez ruskiej armii będzie można mówić o demokracji.

 • ~JACA 10.03.2022 09:23

  MAMY KOLEJNY RIBENTROP MOŁOTOW tylko teraz Niemcy za gaz sprzedali UKRAINE. SHREDER BYŁY KANCJERZ NIEMIEC NAJPIERW W MYSL PSEUDOEKOLOGICZNEJ ENERGII POZAMYKAŁ ELEKTROWNIE ATOMOWE , KOPALNIE WEGLA I uzaleznił niemcy od gazu, ropy i wegla A MAKRELA TO POGŁEBIŁA.i to jest bardziej powiązane niz mówi telewizja bez tego niemcy są bankrutem! dlatego wysłali niesprawną broń i jakies pohitlerowskie hełmy............................a francuzi nie lepsi taka jest unia europejska a Polska stoi w środku tego GÓWNA i to My zapłacimy najwyższą cene za wolnosc Ukrainy HWAŁA Polskim i Ukraińskim bohaterom. WSZYSCY SIE SMIELI Z KACZYNSKICH A TO PRAWDZIWI PATRIOCI JEDEN JUZ ZAPŁACIŁ ZYCIEM ZA SWE POGLĄDY I DZIAŁANIA, A NIE TUSK CO SIE OBSCISKIWAŁ Z PUTLEREM I MAKRELĄ. I NAS SPRZEDAŁ

 • ~kk 09.03.2022 10:55

  Szanowni Państwo,
  Gdzie można przeczytać tłumaczenie listu?

 • ~Robert 08.03.2022 19:36

  Putin jak będzie przegrywał użyje bomby termobarycznej kasetowej będzie niszczył miasta z obrońcami bomby zapłonowe będzie palił lasy i pola a czołgiści będą używać ukraińskich cywilów jako żywe tarcze

 • ~Robert 08.03.2022 19:22

  To jest wojna Rosja vs Ukraina czy Rosja vs NATO ?

 • ~Robert 08.03.2022 19:13

  Rosyjscy czołgiści użyją ukraińskich cywilów jako żywe tarcze

 • ~Robert 08.03.2022 19:11

  Rosjanie będą przywiązywać cywili do czołgów ,wsadzą ich do czołgów lub ustawią wokół czołgu

 • ~jjjjjj 07.03.2022 20:33

  Wyślijcie żołnierzom ukraińskim drony policyjne - pomogą do obserwacji pola najbliższego otoczenia i zwiadu.

 • ~Jeff 06.03.2022 13:23

  Przemyślałem sobie kim jest dzijeszy Rojsnin to patriota.nacjonalrsta z domieszką internacjonalizmu trochę imperializmu i militaryzmu.
  To mieszanka Słowianina i Mongoła.
  Historia nie kłamie przeanalizujmy 300 lat poprzednich!
  Co się zmieniło? Nic - prawda!?
  Musimy znaleźć rozwiązanie tej sytuacji i to szybko.
  Tego Pana nic nie powstrzyma użyje albo elektrowni jądrowej ukraińskiej albo bomby - nie czujemy się bezpiecznie - działajmy a my wiele dostępnych narzędzi.
  Musimy być zdesperowani no przegramy nas!

 • ~Kns 05.03.2022 08:59

  Słowo putin zastąpić Kacapem usunąć z historii zatrzeć ślad za jego zbrodnie na ludziach znaleźć wszystkie jego pokolenia i zniesławić to jest najlepsza kara,dziwi mnie że w mediach rozpowszechniają to słowo putin a on się cieszy jak dawniej hitler jego nazwisko też unieważnić i usunąć

 • ~Grzegorz 05.03.2022 00:33

  A może niech tak państwa aspirujące do Nato tj.Finlandia i Szwecja no i Szwajcaria? może Norwegia? Powinni pomóc Ukraińcom militarnie obojętność może doprowadzić do atomu a tego nikt nie chce także czas na czyny dla nich skoro chcą być we wspólnej Europie niech się wykażą że warto ich przyjąć do wspólnoty bo Ruscy będą dźwigać się bardzo długo po tej agresji Putina ale to może ich czegoś nauczy czy chcą pokoju czy wojny niech się określą po której stronie stoją....

 • ~Mariusz 04.03.2022 10:38

  Zastanawiam się czemu nie zrobią ziem ukraińskich pod dzierżawę dla jakiegoś państwa z NATO na okres 5 lat wystarczy zrobić takie coś jak funkcjonował Hongkong,i już ich kraj by był zabezpieczony.

 • ~Rokita 03.03.2022 14:00

  Stalin ,Hitler, Putin, Kim Dżon UN t ludzie opętani przez diabła, pragnącego ludzkiej ofiary.

 • ~Dawid 03.03.2022 08:18

  Jest nie do pomyślenia, że w XXI wieku cały świat tylko przygląda się jak za przyzwoleniem jednego bandyty i tchórza atakowane jest inne praworządne i demokratyczne państwo.
  Dlaczego cały świat boi się gróźb jednego tchórza, który wysyła do walki niczego nieświadome dzieciaki i niszczy całą gospodarkę. Może warto jest w końcu uruchomić wojska sił NATO i zrobić porządek z jednym tchórzliwym bandytą i ocalić niewinnych ludzi, którzy lada dzień mogą zginąć. Jeśli teraz w tym czasie boimy się jego gróźb to oznacza, że już zawsze będziemy się bać anarchii rosyjskiej. Walczmy o życie i zdrowie niewinnych ludzi. ŚWIECIE OBUDŹ SIĘ WRESZCIE !

 • ~Marcin 02.03.2022 23:20

  Wszystkich zainteresowanych odsyłam np do https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Memorandum_budapeszteńskie

  Zadam pytanie ci robi UK i USA ?
  Powinni zapewnić już dawno ochronę i wsparcie lepsze już np. Polska

 • ~Krzysztof 28.02.2022 21:49

  Jestem snajperem mam książeczkę wojskowa kategprii A weźcie mnie mnie nawojne z Rosją książeczkę wojskowa mam kategorii A jestem po przejściach umiem wykonywać rozkazy podpisano Krzysztof Genstwa

 • ~Łukasz 28.02.2022 11:37

  Czy to nie dziwne, że człowiek taki jak Putin, który rządzi od wielu lat wielkim mocarstwem nie może dać rady Ukrainie? Wydaje mi się, że opór na Ukrainie trwa tylko dlatego, że Putin tak chce i to część jego strategii. W telewizji, czy Internecie publikowane są informacje o stratach w Rosyjskim sprzęcie, który jak z wielu źródeł można przeczytać jest już ponad 60 letni, straty w żołnierzach, którzy wyglądają jakby 1 raz karabin w ręku trzymali. Przeprowadzane są regularne ataki, które nie przynoszą żadnych korzyści. Putin wciąż deklaruje, że wśród jego wojsk nie ma żadnych strat. To tylko moja teoria na ten temat ale Europa powinna być czujna. Kraje Europy wysyłają do Ukrainy swoje zapasy broni amunicji, czy paliwa wówczas gdy Rosja jeszcze tak naprawdę wojny nie zaczęła. Czeka, aż wróg nabierze pewności siebie, straci czujność i zacznie go lekceważyć.

 • ~Joker 28.02.2022 10:45

  Oficer KGB ,sfrustrowany człowiek z urojeniami o odbudowie imperium sowieckiego ,psychopata prowadzi Rosję w otchłań niebytu. Prawdopodobnie już schował się w bunkrze na Uralu ,że strachu , że może zostać zlikwidowany przez swoich rodaków.
  Śmiał się i obrażał prez.ydenta Żeleńskiego ,a do pięt mu nie dorasta ten skrytobójca i tchórz.

 • ~Kris 28.02.2022 09:57

  Rosjanie nie walczycie o pezpieczenstwo swojego kraju tylko atakujecie inne.

 • ~Rozum 27.02.2022 18:38

  Witam Proszę mnie oświecić człowiek ma chrapkę na Marsa lecieć a tyle mocarstw i ekspertów a jednego chorego człowieka nie wsadzą w kaftan bezpieczeństwa...na miłość boską do roboty...Ameryka i Europa nie macie ludzi "widmo "

 • ~Michał z Poznania 27.02.2022 13:27

  Co to znaczy dzisiaj być Polakiem? Czy pamiętamy że jesteśmy Orłami? Moc, wolność i królewska godność, sprawiedliwość.
  Jestem za pokojem.
  Wiem, że Bög kocha równo Ukraińców i Rosjan, więc modlę się aby społeczeństwu Rosyjskiemu otwarto oczy. Mój rozum wzbogacony wiarą postrzega wojnę jako bratobójczą walkę. To chore i powinno się zakończyć. Nasi bracia mordują naszych braci... Czy my to widzimy?
  Jednocześnie widzę, że moje poparcie dla Ukrainy nic mnie nie kosztuje... Chciałbym aby kosztowało, dlatego powinienem ruszyć tyłek i zrobić coś co aktywnie wspomoże naszych sąsiadów.
  Trzeba dać coś od siebie chłopaki i dziewczyny, stać nas na to.

 • ~Marco 27.02.2022 00:23

  Bracia Rosjanie! Nie wolno Wam mówić na ulicy o wojnie, nie wolno Wam pokazywać transparentów przeciw wojnie, nie wolno Wam protestować…

  Proponuję Wam zatem: ubierzcie się na czarno, wyjdźcie na ulice, stańcie z innymi w milczeniu, w całkowitej ciszy. I stójcie tak do skutku, do końca. Zmieniajcie się rotacyjnie.

  Policja w końcu do Was dołączy!

 • ~Max 26.02.2022 11:39

  Przyjąć pilnie Ukrainę do Unii Europejskiej !
  Musi zostać członkiem NATO bo silniejszego państwa w Europie nie mamy!

  • ~Tomek 26.02.2022 21:46

   Też bardzo chcę by Ukraina przystąpiła do UE.Chociaż bedzie to bardzo trudne ze względu na archaiczną gospodarkę.Na pewno trzeba dać im szanse modernizować sie i pomagać w odbudowie, w lepszej jakości pracy /produktów zamiast byle jakości.Ustabilizowanie kursu waluty.A to wszystko bedzie możliw dopiero po zwycięstwie z Rosją i odbudowie kraju w których też trzeba im pomóc.

 • ~AntyRus 26.02.2022 02:56

  A ja uwazam ze jest czas na pokazanie kto ma \"wiekszego\"
  rus czy reszta swiata.

 • ~Lui Lui 25.02.2022 22:01

  dość odważńy apel, jak na standardy rosyjskie

 • ~Lekarz 25.02.2022 20:58

  Pieprzą o utrudnieniach w dostępie do sprzętu a w Ukrainie giną cywile. Hańba. Jeszcze dwa słowa o tym że wykonywali rozkazy i będzie nazi.

  • ~Tomek politolog 26.02.2022 21:51

   Jako politolog znajacy ustrój polityczny i tradycje polityczne w Rosji-trzymanie mas ludności na krótkiej smyczy, nie chce powiedzieć że popieram,ale potrafie przełożyć myslenie o tym nie przez kalkę europejskiego myslenia tylko kalkę rzeczywistości w Rosji.Miejmy nadzieję że obalą Putina i zaczną sie uczyć demokracji.

 • ~Paweł 25.02.2022 19:08

  Czytałem ten apel i obiema rękami można się pod nim podpisać.
  Można tam znaleźć takie urywki:
  "Rozpętanie wojny w imię geopolitycznych ambicji kierownictwa Federacji Rosyjskiej, napędzanej wątpliwymi fantazjami historiozoficznymi"
  "Z goryczą zdajemy sobie sprawę, że nasz kraj, który w decydujący sposób przyczynił się do zwycięstwa nad nazizmem, stał się inicjatorem nowej wojny na kontynencie europejskim."
  "Wojna z Ukrainą to krok donikąd."
  "Jasne jest, że Ukraina nie zagraża bezpieczeństwu naszego kraju. Wojna przeciwko niej jest niesprawiedliwa i szczerze bezsensowna. Ukraina była i pozostaje krajem bliskim nam."