„Nauka to przede wszystkim ludzie” – pod takim tytułem ruszają właśnie podcasty Narodowego Centrum Nauki. Będą dotyczyć spraw istotnych dla środowiska badaczy i badaczek oraz funkcjonowania nauki w Polsce. W premierowym odcinku o kobietach i mężczyznach w nauce.
Nowa inicjatywa agencji to odpowiedź na rosnące od początku pandemii zainteresowanie właśnie tym rodzajem internetowych audycji. Jak wynika z przeprowadzonych w ubiegłym roku badań (LoveBrands Group i SW Research), podcastów słuchało lub słucha regularnie około 40% Polaków, a największą popularnością cieszą się te o tematyce zdrowotnej i popularnonaukowej.
Chcemy więc dotrzeć z informacjami o działaniach Narodowego Centrum Nauki do tej rosnącej grupy odbiorców. Jesteśmy już od dawna obecni na Facebooku, Twitterze, LinkedIn i Instagramie, teraz przyszła pora na podcastowy kanał komunikacji – przekonuje Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka NCN.
Jej rozmówcami w kolejnych odcinkach będą badaczki i badacze z różnych ośrodków akademickich w Polsce. Wstępnie zaplanowano 10 audycji, ale niewykluczona jest kontynuacja cyklu. Każda rozmowa, trwająca około 30-40 minut, będzie poświęcona innemu tematowi. Na początek: funkcjonowanie kobiet i mężczyzn w nauce.
To nie przypadek, w końcu jesteśmy tuż przed Międzynarodowym Dniem Kobiet i Dziewczyn w Nauce, przypadającym na 11 lutego, a kwestie równości płci w NCN traktowane są bardzo poważnie. W ubiegłym roku przyjęliśmy Plan Równości Płci, którego jednym z celów jest zwiększanie wagi zagadnień równościowych w działaniach informacyjnych i promocyjnych. Regularnie publikujemy sylwetki badaczek i badaczy na naszej stronie internetowej, prowadzimy także minikampanię w mediach społecznościowych dotyczącą obecności kobiet w nauce. Przygotowaliśmy także raport z badania na temat funkcjonowania kobiet i mężczyzn w nauce – wylicza A. Korzekwa-Józefowicz.
Wśród gości premierowego odcinka podcastu są inicjatorki przeprowadzenia tej ankiety, członkinie Rady NCN obecnej i poprzedniej kadencji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek, prof. Monika Kaczmarek, prof. Justyna Olko, dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz i prof. Teresa Zielińska, a także poprzedni przewodniczący tego gremium prof. Jacek Kuźnicki.
Nagrywaliśmy dziś 1. podcast #NCN. ? W kolejnych odcinkach będziemy poruszać tematy istotne dla funkcjonowania nauki w Polsce. Emisja pierwszego odcinka już na początku lutego. Stay tuned. pic.twitter.com/zCWKoATLeS
— Anna Korzekwa-Józefowicz (@anna_korzekwa) January 18, 2023
W następnej audycji koordynatorzy dyscyplin i jeden z ekspertów opowiedzą z kolei o tym, jak dostać grant NCN, przybliżą „od zaplecza” proces oceny wniosków i wyjaśnią, co się dzieje przez tych kilka miesięcy od złożenia wniosku do dnia publikacji wyników konkursu.
Niebawem pojawi się także temat wsparcia dla młodych naukowców i zróżnicowania geograficznego badań finansowanych przez NCN. Propozycje kolejnych tematów i pytania do gości można do mnie zgłaszać np. mailem albo na Twitterze – informuje pomysłodawczyni podcastu „Nauka to przede wszystkim ludzie”.
Nowe odcinki pojawiać się będą raz w miesiącu na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki, w Spotify, Apple Podcast i innych popularnych serwisach podcastowych.
MK