W dniach 20–22 maja w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” odbędzie się XIV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna. Patronem medialnym jednego z najważniejszych wydarzeń prezentujących twórczość teatru studenckiego w Polsce jest „Forum Akademickie”.
Studencka Wiosna Teatralna to przestrzeń spotkania różnych estetyk, wrażliwości i pokoleń twórców. Festiwal od lat stanowi platformę dla studenckich zespołów teatralnych z całego kraju, umożliwiając im prezentację autorskich spektakli oraz udział w twórczej rywalizacji o Grand Prix.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Kontrapunkt”. Choć na pierwszy plan wysuwają się skojarzenia z muzyką i sztukami plastycznymi, to „kontrapunkt” wykracza poza te dziedziny, stanowiąc uniwersalny sposób organizacji strukturalnej dzieła. Sprzeczność i kontrast to jego materia twórcza. Można go odnaleźć również w teatrze, gdzie realizuje się najpełniej, i to na kilku płaszczyznach – strukturalnej, bo organizuje kompozycję; dramaturgicznej, bo buduje napięcie i znaczeniowej, bo tworzy sensy. Staje się transmedialną zasadą kompozycji dzieła.
Konflikt, kontrast, dychotomia – to nie zakłócenia, lecz elementy konstrukcyjne. Scena jest miejscem, w którym napięcie buduje dramaturgię. Każdy komponent spektaklu – tekst, światło, ruch, cisza – może stać się autonomicznym głosem w większej kompozycji. Hasło „Kontrapunkt” oddaje istotę współczesnego, zaangażowanego, eksperymentalnego i różnorodnego teatru studenckiego – który nie boi się stawiać pytań, wchodzić w spór i budować nowe jakości poprzez twórcze zderzenia – piszą w zaproszeniu organizatorzy.
Festiwal ma charakter konkursowy. Nabór studenckich teatrów amatorskich trwa do 19 kwietnia. Poszukiwane są spektakle świadomie operujące formą, budujące dramaturgię poprzez zderzenia estetyk, konwencji i środków wyrazu. W centrum zainteresowania znajduje się teatr odważny, dialogujący i stawiający pytania, w którym różnorodność staje się wartością prowadzącą do nowych jakości artystycznych.
Zakwalifikowane grupy zaprezentują swoje spektakle przed publicznością oraz jury, a także wezmą udział w wydarzeniach towarzyszących, sprzyjających wymianie doświadczeń i integracji środowiska teatralnego. W tym roku Grand Prix festiwalu wynosi 8 tys. zł! Szczegóły na stronie internetowej wydarzenia. Patronem medialnym Studenckiej Wiosny Teatralnej jest „Forum Akademickie”.
GaL