Aktualności
Szkoły wyższe
17 Października
Fot. Bartosz Proll
Opublikowano: 2024-10-17

Będą badać z superrozdzielczością

Laboratorium obrazowania superrozdzielczego otwarto na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zakupiony przy tej okazji sprzęt posłuży m.in. do pomiarów siatkówki ludzkiego oka.

Inwestycja wiąże się ściśle z charakterem badań prowadzonych w Katedrze Biofizyki UMCS. Od kilkunastu lat naukowcy tej jednostki angażują się w badania na poziomie molekularnym. Do tej pory używali mikroskopu fluorescencyjnego do obrazowania czasowo-rozdzielczego. Nowa aparatura podniesie poprzeczkę możliwości badawczych jeszcze wyżej – o obrazowanie molekularne poza limit rozdzielczości,  który jest ograniczeniem dla typowej mikroskopii optycznej.

Ten unikatowy w Polsce i na świecie system pozwoli na rutynowe obrazowanie z rozdzielczością 60 nm oraz umożliwi uchwycenie szybkozmiennych procesów zachodzących w żywych komórkach dzięki rejestracji obrazów z szybkością ponad 140 klatek na sekundę z niemal równie wysoką rozdzielczością. Dzięki temu pozwoli zobaczyć rzeczy, które tradycyjne urządzenia, używające fali świetlnej z zakresu widzialnego, nie potrafią dostrzec.

Podczas pierwszych pomiarów naukowcy z UMCS będą chcieli zastosować tę technologię do pomiarów siatkówki oka ludzkiego. Badania koncentrują się na korelacji pomiędzy obecnością i lokalizacją barwników luteiny i zeaksantyny w plamce żółtej oka człowieka, a chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak starcze zwyrodnienie siatkówki (age-related macular degeneration, AMD). Innym ciekawym zagadnieniem, którego bohaterami są również barwniki karotenoidowe, są glony ze Spitsbergenu. Hipoteza badawcza zakłada, że barwniki te pomagają glonom przetrwać w ekstremalnych warunkach termicznych.

Zakup mikroskopu superrozdzielczego z wyposażeniem do przygotowania próbek (kriostat-mikrotom) został zrealizowany w ramach grantu aparaturowego pozyskanego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sprzęt kosztował 4,5 mln zł. Będzie działać w oparciu o technologię, która w 2014 roku zdobyła Nagrodę Nobla z chemii.

MK, źródło: UMCS

Dyskusja (0 komentarzy)