Aktualności
Szkoły wyższe
09 Maja
Fot. Kazimierz Kożuch
Opublikowano: 2024-05-09

Będą kształcić nowe pokolenie filmowców

Politechnika Lubelska i Miasto Lublin zawarły porozumienie dotyczące kształcenia filmowców. To element starań o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Porozumienie podpisane przez prof. Zbigniewa Patera – rektora Politechniki Lubelskiej i dr. Krzysztofa Żuka – prezydenta Miasta Lublin dotyczy współpracy pomiędzy kulturą, nauką i biznesem. Polem wspólnych działań będzie branża kreatywna i wchodzące w jej skład media audiowizualne, czyli film, telewizja i radio. Celem zainicjowanej współpracy jest promocja kultury przedsiębiorczości i innowacyjności wśród młodych ludzi, studentek i studentów uczelni oraz uczennic i uczniów szkół średnich zainteresowanych branżą filmową.

W ramach współpracy studenci kierunku inżynieria multimediów będą brali udział w formie wolontariatu, praktyk i staży, w produkcjach filmowych realizowanych we współpracy z Lubelskim Funduszem Filmowym, zdobywając doświadczenie na planach filmowych. Od momentu powołania LFF przed 15 laty, Lublin był miejscem realizacji ponad pół setki różnych projektów filmowych: od lokalnych filmów dokumentalnych, przez seriale, fabularne produkcje krajowe, aż po amerykańskie fabularne filmy realizowane przez znanych i cenionych na świecie filmowców. W Lublinie tworzone były także projekty dla największych serwisów streamingowych, m.in. Netflix czy Apple TV.

Chcemy dać studentom szansę zdobycia doświadczenia na dużych planach filmowych, korzystając z naszych kontaktów. Organizujemy produkcje, gdzie studenci mogą pracować z doświadczonymi profesjonalistami. Coraz częściej mamy tu znanych twórców filmowych, nie tylko z Polski, więc to świetna okazja dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w branży filmowej – podkreśla Tomasz Rakowski, kierownik Lubelskiego Funduszu Filmowego.

Kierunek inżynieria multimediów został uruchomiony na Politechnice Lubelskiej w 2020 roku. Przyszli inżynierowie uczą się na m.in. tworzenia aplikacji i prezentacji multimedialnych oraz realizowania różnych form nagrań audio-wizualnych przy wykorzystaniu sprzętu i narzędzi dostępnych w studiach telewizyjno-radiowych. Dlatego ważnym elementem współpracy z LFF będzie zaangażowanie potencjału infrastrukturalnego na Politechnice Lubelskiej. Studio Pollub.tv realizować będzie m.in. transmisje internetowe z wydarzeń miejskich, w tym aktywności dzielnicowych, projektów studenckich oraz wydarzeń kulturalnych i sportowych.

W planach mamy uruchomienie warsztatów z cyberbezpieczeństwa, które zostaną opracowane przez studentów inżynierii multimediów z wykorzystaniem najnowszych technologii dostępnych w naszym studio. Planujemy uruchomienie dwóch cykli. Pierwszy adresowany będzie do najmłodszych, a drugi do seniorów – zapowiada Jakub Krzysiak z Pollub.tv.

Dzięki zaangażowaniu studentek i studentów oraz infrastruktury studia multimedialnego PL możliwa będzie także współpraca przy wielu już trwających projektach sektora kreatywnego, m.in. przy projekcie MATCH realizowanym od 2020 roku, którego celem jest wprowadzenie studentów na lokalny rynek pracy i zapoznanie ich z jego realiami. Przedsiębiorcy dzięki działaniom „matchującym” mają z kolei możliwość poznać przyszłych pracowników i współpracowników oraz wzbogacić swoją firmę o nowe rozwiązania związane z promocją i reklamą.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)