Aktualności
Szkoły wyższe
02 Kwietnia
Źródło: www.amuz.bydgoszcz.pl
Opublikowano: 2020-04-02

Dyrygentka pokieruje Akademią Muzyczną w Bydgoszczy

Prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska została nowym rektorem Akademii Muzycznej m. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wybory odbyły się w trybie online za pomocą internetowego systemu USOS.

Głosowanie przeprowadzono 2 kwietnia. Miało wyłonić następcę prof. dr. hab. Jerzego Kaszuby, który stoi na czele bydgoskiej Akademii od 2012 roku. Zgłoszono dwie kandydatury. W wyborach wzięli udział wszyscy spośród 40 uprawionych do głosowania elektorów. Stosunkiem głosów 24:16 prof. Wtorkowska pokonała pianistę, dziekana Wydziału Instrumentalnego dr. hab. Mariusza Klimsiaka.

Elżbieta Wtorkowska jest profesorem sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W latach 2012–2016 pełniła funkcję dziekana Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie kieruje Katedrą Muzyki Kościelnej. Pracuje również w Instytucie Społeczno-Artystycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku. Jest wykładowcą oraz kierownikiem naukowym na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz konsultantem wokalnym Chóru „Opera Nova” w Bydgoszczy.

Od 1993 roku wykłada w Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych w ramach Polonijnej Akademii Chóralnej w Koszalinie, gdzie od 2002 roku prowadzi Chór Dyrygentów Polonijnych „Ojczyzna”. W 1981 roku założyła  w Murowanej Goślinie Chór Dziewczęcy „Canzona”, a w 2001 roku Żeński Chór „Canzona-Absolwent”. Z chórami „Canzona” koncertowała w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Holandii, Szwecji, Rosji, Republice Czeskiej na Słowacji na Węgrzech, Litwie, w Finlandii, Austrii, na Ukrainie, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii i Grecji. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie, którego coroczna edycja odbywa się od 2007 roku. Prowadzi też warsztaty wokalne zarówno dla chórów amatorskich, jak i profesjonalnych, dziecięcych, młodzieżowych i akademickich, chłopięcych, żeńskich, męskich i mieszanych na terenie całej Polski.

MK, źródło: AM w Bydgoszczy

Dyskusja (0 komentarzy)