16 maja br. w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM, pod nadzorem merytorycznym prof. Stephana Haulona, światowej sławy lidera terapii wewnątrznaczyniowej aorty, kierownika wiodącego ośrodka leczenia chorób aorty w Paryżu, prezesa elekta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, odbyła się kolejna, ósma implantacja stent-graftu do łuku aorty u pacjenta z rozpoznanym tętniakiem w tym odcinku aorty.
Operację wykonał dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz z zespołem. Wśród zaproszonych gości obecni byli, m.in. prof. Piotr Andziak, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii naczyniowej, prof. Arkadiusz Jawień, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej oraz dr Eugeniusz Szpakowski, kardiochirurg z zespołu prof. Mariusza Kuśmierczyka z Instytutu Kardiologii w Aninie.
– Wykonanie operacji otwartej, to konieczność otwarcia klatki piersiowej i użycia krążenia pozaustrojowego, co wiązałoby się z wysokim ryzykiem powikłań i długą rekonwalescencją. Dlatego operatorzy zdecydowali się na zamówienie specjalnej protezy wewnątrznaczyniowej wykonanej „pod wymiar” aorty pacjenta, z rękawkami do tętnic szyjnych. Największą trudnością operacji było precyzyjne posadowienie stent-graftu tak, aby rękawki znalazły się dokładnie w miejscu ujścia odpowiednich tętnic. Brak precyzji mógłby spowodować ostre niedokrwienie serca (zawał serca) lub ośrodkowego układu nerwowego i masywny udar – wyjaśnia prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej.
Zabiegi wewnątrznaczyniowe aorty, z uwagi na małą inwazyjność, krótszą rekonwalescencję i większy komfort chorego, jak również lepsze wyniki szczególnie u obciążonych chorych, coraz częściej wypierają operacje otwarte. Dotychczas granicą działalności chirurgów naczyniowych był poziom lewej tętnicy podobojczykowej, proksymalnie do niej mogli operować jedynie kardiochirurdzy metodą otwartą. Technologia ta pozwala na małoinwazyjne leczenie patologii łuku aorty. Zespół Kliniki ma nadzieję, że doświadczenie i postęp technologiczny spowodują, że ta metoda stanie się powszechnie używana i bardziej dostępna dla pacjentów.
Od 1998 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej, jako jednej z pierwszych w Polsce, wykonuje się leczenie wewnątrznaczyniowe tętniaków aorty. Doświadczenie ośrodka jest największe w Polsce – dotychczas tę metodę zastosowano u ponad 2500 chorych. Rocznie w Klinice wykonuje się około 200 implantacji stent-graftów. Od czerwca 2010 r. rozpoczęto program leczenia tętniaków okołonerkowych i piersiowo-brzusznych za pomocą stent-graftów z otworkami (fenestrowanych) i z odgałęzieniami. Do chwili obecnej wykonano 429 tego typu operacji, co stawia ośrodek na pierwszym miejscu w Polsce i jednym z pierwszych w Europie i świecie. Dzięki zdobytemu w ten sposób doświadczeniu, w 2016 roku, jako pierwszy ośrodek w Polsce i 10 na świecie rozpoczął stosowanie stent-graftów z odgałęzieniami do tętnic łuku aorty w leczeniu patologii tego odcinka tętnicy głównej. Jest to najnowocześniejsza technologia stosowana w chirurgii naczyniowej, a dostęp do niej jest jak na razie limitowany wyłącznie dla ośrodków z dużym doświadczeniem w leczeniu wewnątrznaczyniowym.
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM jest również wiodącym ośrodkiem w zakresie chirurgii transplantacyjnej gruczołów dokrewnych. Działalność lecznicza obejmuje także pełne spektrum operacji ogólnochirurgicznych i naczyniowych wykonywanych metodami tradycyjnymi. Od 1966 roku do chwili obecnej przeszczepiono w Klinice ponad 2500 nerek oraz ponad 120 trzustek z nerką. W obu przypadkach jest to jedna z największych liczb przeszczepień w kraju. Od 2003 roku w Klinice pobieranie nerki do transplantacji od żywego dawcy wykonywane jest techniką laparoskopową. Dzięki połączeniu chirurgii naczyniowej z transplantacyjną powstał unikalny zespół specjalistów, zajmujących się pacjentami z najtrudniejszymi schorzeniami. Klinika jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się zarówno przeszczepy nerek u chorych z zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi, jak i wewnątrznaczyniowe leczenie tętniaków oraz zwężeń wszystkich tętnic u chorych po transplantacji narządów.
Klinika, jako pierwsza w kraju, wprowadziła operację laparoskopową nadnerczy jako rutynowe i standardowe leczenie w chorobach tego gruczołu i dysponuje największym w Polsce doświadczeniem w zakresie chirurgii guzów nadnerczy wykonywanych zarówno techniką klasyczną (ponad 200 operacji), jak i laparoskopową (ponad 900 operacji) oraz jednym z większych w świecie doświadczeniem w zakresie chirurgicznego leczenia nadczynności przytarczyc.
Rocznie w Klinice leczonych jest ponad 2500 chorych, udzielanych jest około 6500 porad ambulatoryjnych i wykonuje się około 2000 operacji.
Biuro Prasowe WUM