Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska oraz Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy opracowały wspólnie nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Nacisk położony jest w nim na wzmacnianie odporności na przyszłe zagrożenia, a także przygotowywanie do odpowiedzi na nie.
Na kampusie UW przedstawiciele uczelni, ośrodków naukowych, instytucji medycznych i władz państwowych przedstawili założenia zintegrowanego systemu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych – tak, aby byli oni przygotowani do działania w dynamicznie zmieniającym się środowisku geopolitycznym.
Uniwersytet Warszawski ma silne zaplecze merytoryczne do prowadzenia kształcenia medycznego. Chcemy je opierać na naszych osiągnięciach w fizyce, chemii, biologii, ale też w sztucznej inteligencji, etyce czy naukach o moralności – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
Dodał, że prowadzony na uczelni kierunek lekarski będzie udoskonalany, m.in. poprzez umożliwienie wspólnie z WIM-em kształcenia dla lekarzy wojskowych. Prowadzone są już rozmowy na ten temat z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Podczas spotkania swoją wizję kształcenia lekarzy przedstawili też prof. Piotr Jedynak – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Arkadiusz Wójs – rektor Politechniki Wrocławskiej, oraz gen. broni prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB.
Oprócz tego, że mamy do czynienia z gospodarką globalną, doświadczamy również zmieniających się potrzeb państw, także w kontekście zagrożeń geopolitycznych, takich jak wojna za naszą wschodnią granicą. Budując naszą koncepcję, opieraliśmy się na doświadczeniach różnych państw. Wynika z nich jasno, że kształcenie lekarzy na potrzeby Sił Zbrojnych jest elementem niezbędnym. Specyfika związana ze służbą wojskową oraz konieczność zabezpieczenia służb medycznych są na tyle szerokie, że absolwenci studiów cywilnych nie są w stanie w pełni na nie odpowiedzieć – podkreślił gen. broni prof. Grzegorz Gielerak i dodał: – Uznaliśmy, że dobrze byłoby skorzystać z tych doświadczeń – biorąc dodatkowo pod uwagę doświadczenia wojny na Ukrainie – aby zbudować rodzaj systemu szkolenia i kształcenia, który wpisywałby się w aspekty dotyczące bezpieczeństwa państwa.
Założenia systemu, tworzenie wspólnych laboratoriów i interdyscyplinarnych platform edukacyjnych, a także ideę technologii podwójnego zastosowania zaprezentowali prof. Ewa Bulska – dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, płk rezerwy dr inż. Piotr Murawski – kierownik Oddziału Teleinformatyki WIM – PIB, oraz przedstawiciele Wydziału Medycznego UW oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM – PIB.
Nowy system zakłada zwiększenie zdolności i sprawności operacyjnej lekarzy cywilnych i wojskowych w sytuacjach kryzysowych oraz podczas działań wojennych, a także poziomu innowacyjności i zdolności adaptacyjnych w obszarze medycyny wojskowej, jak również zacieśnienie współpracy między sektorem wojskowym a cywilnym w dziedzinie medycyny.
Według założeń system przed- i podyplomowego kształcenia lekarzy powinien maksymalnie wykorzystywać zasoby struktur wojskowych oraz instytucji cywilnych, w tym opracowywane przez nie technologie i generowaną wiedzę. Integracja kompetencji wojskowych i cywilnych pozwoli na udoskonalenie takich technologii, jak telemedycyna, systemy monitorowania zdrowia w czasie rzeczywistym oraz technologie mobilne i urządzenia noszone. Ponadto programy edukacyjne powinny koncentrować się na rozwijaniu umiejętności oceny sytuacyjnej i szybkiego podejmowania decyzji w kontekście operacyjnym oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań medycznych mających zastosowanie w medycynie wojskowej. Wreszcie, system kształcenia i szkolenia wojskowego personelu medycznego ma uwzględniać rozwój zdolności współpracy z przedstawicielami różnych dziedzin oraz integrację wiedzy z takich obszarów, jak sztuczna inteligencja, biomateriały, technologie nanomedyczne, inżynieria genetyczna czy zaawansowane systemy analizy danych.
źródło: UW
Była kiedyś Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi, ale już jej nie ma. Więc rozwiążmy problem, który sami stworzyliśmy