Aktualności
Szkoły wyższe
26 Marca
Opublikowano: 2021-03-26

Najlepsi pracodawcy w szkolnictwie wyższym

Uniwersytet Warszawski zajął 1. miejsce w kategorii „szkolnictwo wyższe i nauka” w premierowej odsłonie rankingu 300 Najlepszych Polskich Pracodawców. Zestawienie przygotował magazyn „Forbes”.

Lista „Poland’s Best Employers 2021” została oparta na takich samych zasadach, jak podobne rankingi na zachodzie Europy czy w amerykańskim „Forbesie”. Partnerem merytorycznym była firma Statista – współtwórca najbardziej znanych rankingów „Best Employers” na świecie. O odpowiedź na pytanie, kto jest najlepszym pracodawcą w Polsce, poprosiła samych pracowników. Ocena dokonywana była w anonimowej ankiecie, dzięki czemu zbadana została rzeczywista jakość oferowanych miejsc pracy – a nie wyłącznie sukces przeprowadzanych kampanii employer brandingowych. Firmy nie były w stanie wpłynąć na ocenę uzyskaną w rankingu, ponieważ nie można było np. zgłosić swojego udziału poprzez zamówienie usługi płatnego audytu. Gwarantowało to całkowitą niezależność wyników badania.

Ankietę wypełniło łącznie ponad 10 tys. pracowników. Badanie trwało od września do października 2020 roku, a jego podstawą była sporządzona – na podstawie obszernej analizy m.in. czasopism specjalistycznych oraz informacji udostępnianych przez stowarzyszenia branżowe czy instytucje badań gospodarczych – lista ok. 1800 pracodawców zatrudniających na terenie Polski co najmniej 250 pracowników. na podstawie obszernej analizy m.in. czasopism specjalistycznych oraz informacji udostępnianych przez stowarzyszenia branżowe czy instytucje badań gospodarczych.

Oprócz listy 300 Najlepszych Polskich Pracodawców opracowano również zestawienia branżowe. W sektorze „szkolnictwo wyższe i nauka” zwyciężył Uniwersytet Warszawski (25. miejsce w ogólnej klasyfikacji). Kolejne miejsca na podium zajęły: Uniwersytet Gdański (31.) oraz ex aequo Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (43.). W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (51.), Uniwersytet Wrocławski (61.), Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (73.), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (87.), Uniwersytet Śląski w Katowicach (93.) i Uniwersytet Łódzki (104.). Dopiero na 15. pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński (203.).

Aby zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na sukces firm, które znalazły się w rankingu, poproszono respondentów o wyrażenie opinii na temat kilkudziesięciu stwierdzeń opisujących działalność pracodawców w siedmiu głównych obszarach: Wizerunek i wzrost, Rozwój i perspektywy, Relacje między pracownikami i zarządzanie, Płaca, Warunki pracy i sprzęt, Zrównoważony rozwój, Obciążenie pracą. Oceniano m.in. gotowość pracowników do polecania swojego pracodawcy oraz do polecenia innych pracodawców z branży, w której respondenci aktualnie byli zatrudnieni. Ponadto respondenci oceniali swoich pracodawców w takich kwestiach, jak m.in. wynagrodzenie, czas pracy, możliwości awansu i rozwoju, warunki i sprzęt do pracy w biurze oraz pracy zdalnej. Ankietowani wydali blisko 160 tys. rekomendacji.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)