Uniwersytet Warszawski zajął 1. miejsce w kategorii „szkolnictwo wyższe i nauka” w premierowej odsłonie rankingu 300 Najlepszych Polskich Pracodawców. Zestawienie przygotował magazyn „Forbes”.
Lista „Poland’s Best Employers 2021” została oparta na takich samych zasadach, jak podobne rankingi na zachodzie Europy czy w amerykańskim „Forbesie”. Partnerem merytorycznym była firma Statista – współtwórca najbardziej znanych rankingów „Best Employers” na świecie. O odpowiedź na pytanie, kto jest najlepszym pracodawcą w Polsce, poprosiła samych pracowników. Ocena dokonywana była w anonimowej ankiecie, dzięki czemu zbadana została rzeczywista jakość oferowanych miejsc pracy – a nie wyłącznie sukces przeprowadzanych kampanii employer brandingowych. Firmy nie były w stanie wpłynąć na ocenę uzyskaną w rankingu, ponieważ nie można było np. zgłosić swojego udziału poprzez zamówienie usługi płatnego audytu. Gwarantowało to całkowitą niezależność wyników badania.
Oprócz listy 300 Najlepszych Polskich Pracodawców opracowano również zestawienia branżowe. W sektorze „szkolnictwo wyższe i nauka” zwyciężył Uniwersytet Warszawski (25. miejsce w ogólnej klasyfikacji). Kolejne miejsca na podium zajęły: Uniwersytet Gdański (31.) oraz ex aequo Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (43.). W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (51.), Uniwersytet Wrocławski (61.), Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (73.), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (87.), Uniwersytet Śląski w Katowicach (93.) i Uniwersytet Łódzki (104.). Dopiero na 15. pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński (203.).
Aby zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na sukces firm, które znalazły się w rankingu, poproszono respondentów o wyrażenie opinii na temat kilkudziesięciu stwierdzeń opisujących działalność pracodawców w siedmiu głównych obszarach: Wizerunek i wzrost, Rozwój i perspektywy, Relacje między pracownikami i zarządzanie, Płaca, Warunki pracy i sprzęt, Zrównoważony rozwój, Obciążenie pracą. Oceniano m.in. gotowość pracowników do polecania swojego pracodawcy oraz do polecenia innych pracodawców z branży, w której respondenci aktualnie byli zatrudnieni. Ponadto respondenci oceniali swoich pracodawców w takich kwestiach, jak m.in. wynagrodzenie, czas pracy, możliwości awansu i rozwoju, warunki i sprzęt do pracy w biurze oraz pracy zdalnej. Ankietowani wydali blisko 160 tys. rekomendacji.
MK