Aktualności
Szkoły wyższe
25 Czerwca
Źródło: www.asp.krakow.pl
Opublikowano: 2020-06-25

Nowy rektor ASP w Krakowie

Prof. Andrzej Bednarczyk będzie przez najbliższe cztery lata rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zastąpi prof. Stanisława Tabisza, który kieruje uczelnią od 2012 roku.

Do wyłonienia nowego rektora ASP w Krakowie potrzebne były dwie tury głosowania. W pierwszej, która odbyła się 17 czerwca, nikomu z sześciorga kandydatów nie udało się uzyskać bezwzględnej większości. Po tygodniu przeprowadzono zatem ponowne głosowanie, w którym wzięli udział już tylko dwaj kandydaci z największym poparciem. Głos można było oddać online poprzez moduł ankiet systemu Akademus. Jak poinformowała w komunikacie Uczelniana Komisja Wyborcza, „zarejestrowano dwa incydenty zakłócenia ciszy wyborczej, jednak po uzyskaniu zgłoszeń, niedozwolone materiały niezwłocznie zostały usunięte, a osoby za nie odpowiedzialne upomniane”.

W wyborach uczestniczyło 468 spośród 524 uprawnionych elektorów. Wyniki wskazują, że rywalizacja była bardzo zacięta. Wygrał prof. Andrzej Bednarczyk, dyrektor Szkoły Doktorskiej ASP, za którym opowiedziało się 238 osób. Jego kontrkandydat – prof. Bogdan Achimescu, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej – otrzymał 230 głosów.

„Potrafię i lubię snuć zamiary oraz słuchać o zamiarach innych, a temu, co usłyszę, nadawać wspólny organizacyjny kształt. Kalkuluję, że w ciągu czterech lat będę w stanie zapewnić wszystkim członkom akademickiej społeczności i samemu sobie najlepsze z możliwych warunki do uprawiania sztuki i realizacji wspólnych, dalekosiężnych planów (…) Na placu Matejki widuję tłumy turystów wysiadających z autokarów i nikt z nich nie wie, że w tym i innych budynkach uczelni aż bulgoce od sztuki, jakiej nie znajdą w żadnej galerii ani muzeum. Akademia to nie areszt śledczy, do którego lepiej nie zaglądać. Udostępnię nasz dorobek rzeszom mieszkańców i tysiącom turystów, żeby Akademia stała się istotnym współtwórcą życia artystycznego Krakowa” – pisał rektor-elekt w swoim programie wyborczym.

Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk ur. się w 1960 roku. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Grzybowskiego. W 2009 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 2002–2005 był dziekanem Wydziału Malarstwa ASP. Od 2005 roku nieprzerwanie kieruje Katedrą Malarstwa na Wydziale Malarstwa. W ub. roku został dyrektorem Szkoły Doktorskiej ASP.

Jest współzałożycielem Platformy Badań Artystycznych, członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Związku Literatów Polskich. Stypendysta Ministra Kultury oraz Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku. Autor ponad pięćdziesięciu indywidualnych i uczestnik ponad dwustu zbiorowych wystaw w 29 krajach. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: The Library of Congress (Waszyngton); British Library (Londyn); Biblioteki Jagiellońskiej (Kraków); Narodni Galerie (Praga); smtg Kraków; Centrum Rzeźby Polskiej (Orońsko); Muzeum Sztuki Książki (Łódź); Musashino Art University Museum & Library, Tokio; Oxygen–Biennial Foundation, Győr; Statna Galeria (Bańska Bystrzyca); Stanford University Libraries; The Polish Museum of America (Chicago); Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich (Wrocław); Kulczyk Foundation Collection (Poznań); Kolekcji Fundacji Signum (Poznań) oraz w zbiorach prywatnych.

MK

 

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~teresa 07.10.2021 07:23

    tragedia