Aktualności
Szkoły wyższe
21 Maja
Źródło: UMG
Opublikowano: 2020-05-21

Nowy rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit będzie nowym rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zastąpi prof. dr. hab. inż. Janusza Zarębskiego, który zawiaduje uczelnią od 2016 roku.

Wybory w UMG odbyły się w czwartek 21 maja. Przeprowadzono w je trybie online. Startowało trzech kandydatów: prorektor ds. nauki dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. UMG; dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki oraz były dziekan Wydziału Nawigacyjnego prof. dr hab. inż. kpt.ż.w. Adam Weintrit. Do wyłonienia nowego rektora wystarczyła jedna tura głosowania, w której prof. Weintrit otrzymał zdecydowaną większość, bo 29 głosów na 44 oddane. Jest pierwszym od kilkudziesięciu lat rektorem UMG – kapitanem żeglugi wielkiej i nawigatorem.

Z gdyńską uczelnią związany jest od 40 lat, najpierw jako jej student, a później wykładowca. W 1992 roku obronił doktorat, a w 2004 roku uzyskał habilitację. W 2016 roku otrzymał nominację profesorską. Jest specjalistą w zakresie nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego, a zwłaszcza w zakresie implementacji systemów informacji przestrzennej GIS do zastosowań morskich. Przez dwie kadencje, w latach 2008–2016, był dziekanem Wydziału Nawigacyjnego. Od 2003 roku (z 2-letnią przerwą) kieruje Katedrą Nawigacji.

Posiada najwyższy dyplom morski kapitana żeglugi wielkiej (od 1999), który uzyskał pływając na statkach handlowych w żegludze międzynarodowej pod ośmioma banderami. Pełni funkcję eksperta Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO. Od 2016 roku jest członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Sekcji Transportu Wodnego. Pełni funkcję opiekuna Koła Naukowego „Nawigator”, docenionego w 2010 roku prestiżową nagrodą „Czerwonej Róży”, którą od blisko półwiecza honoruje się najlepszych studentów i koła naukowe na Pomorzu.

Jest autorem lub współautorem ponad 300 publikacji naukowych, w tym 18 książek, i redaktorem 19 monografii, w większości w języku angielskim. Współtworzył i pełni funkcję redaktora naczelnego wydawanego od 2007 roku kwartalnika „TransNav, the International Journal on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation” indeksowanego w bazie Web of Science i Scopus.

Za wkład w rozwój nawigacji morskiej został uhonorowany prestiżowym tytułem FRIN – Fellow of The Royal Institute of Navigation (1995) oraz FNI – Fellow of the Nautical Institute (2008).

Uniwersytet Morski w Gdyni to największa państwowa uczelnia morska w Polsce i jedna z największych w Europie, kształcąca przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego. W tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia. Od 1920 roku jej mury opuściło 24165 absolwentów. Obecnie w UMG kształci się 5,1 tys. studentów, w tym 67 zagranicznych, którzy mogą wybierać spośród ośmiu kierunków i 43 specjalności. UMG zatrudnia ponad 700 pracowników, z czego 371 to kadra naukowo-dydaktyczna. Na statkach szkolnych pracuje 57 osób.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)