Aktualności
Szkoły wyższe
22 Marca
Opublikowano: 2023-03-22

Pierwsza w Polsce Szkoła Doktorska Teorii Informacji Kwantowej

W Uniwersytecie Gdańskim powstanie pierwsza w Polsce Szkoła Doktorska Teorii Informacji Kwantowej! Rekrutacja rozpocznie się we wrześniu. 

W 2018 roku na Uniwersytecie Gdańskim otwarto Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies, ICTQT). Na utworzenie tej jednostki uczelnia otrzymała 35 mln zł w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

W ICTQT naukowcy realizują projekty w zakresie fundamentalnych zagadnień fizyki kwantowej, komunikacji i informacji kwantowej oraz technologii kwantowych. Działalność centrum skupia się wokół rozwoju nowych technologii, z naciskiem na cyberbezpieczeństwo oraz nowe techniki obliczeniowe. To badania, które będą stanowiły podwaliny dla kluczowych w przyszłości branż technologii informatycznych, takich jak bezpieczeństwo i rozwój Internetu kwantowego, komputerów kwantowych oraz sieci kwantowych, a także rozwój symulacji kwantowych. W ostatnich latach naukowcy z UG pracowali m.in. nad rozwinięciem metod i narzędzi wykorzystywanych przy ultradokładnych pomiarach czasu i częstotliwości oraz kwantowym generatorem liczb losowych.

Dynamiczny rozwój ICTQT zaowocował skupieniem w jednym miejscu badań obejmujących podstawy mechaniki kwantowej, technologie kwantowe, teorię informacji czy optykę kwantową. Dalszym rozwojem tych obszarów z pewnością zaowocuje otwarcie pierwszej i jedynej w Polsce szkoły poświęconej tematyce kwantowej. Kształcenie będzie prowadzone we współpracy z Instytutem Optyki i Informacji Kwantowej Austriackiej Akademii Nauk – partnerem zagranicznym ICTQT i jednym z najlepszych ośrodków w tej dziedzinie na świecie. Do szkoły przyjętych zostanie 5 osób, a rekrutacja rozpocznie się we wrześniu tego roku. Dyrektorem szkoły będzie prof. Łukasz Rudnicki.

źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)