Ponad 1,2 tys. patentów przyznano w ubiegłym roku polskim podmiotom naukowym. Nie po raz pierwszy liderem zestawienia jest Politechnika Lubelska, której inżynierowie jako jedyni zanotowali na koncie trzycyfrową liczbę wynalazków.
Najnowsze dane dotyczące innowacyjnej działalności polskich uczelni opracował Urząd Patentowy RP. Z zestawienia wynika, że w ubiegłym roku 140 podmiotom naukowym przyznano w sumie 1239 patentów. To o 189 więcej niż przed rokiem (1050) i prawie trzysta więcej niż dwa lata temu.
Prym wiodą trzy politechniki: Lubelska (138), Rzeszowska (74) i Śląska (66). Liderzy zdobyli o 12 patentów więcej niż przed rokiem i czwarty raz z rzędu znaleźli się na czele zestawienia. Lubelskie uczelnie w ogóle dobrze sobie radzą w patentowaniu. Na 15 miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Medyczny w Lublinie (26), a na 19 – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (22). Na 27 pozycji uplasował się Uniwersytet Marii Cure-Skłodowskiej (14).
W czołówce klasyfikacji znalazły się także: Politechnika Warszawska (57), Politechnika Poznańska (57), Politechnika Łódzka (53), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (52), Politechnika Wrocławska (51) i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (38). W pierwszej dziesiątce jest tylko jedna uczelnia nietechniczna – Uniwersytet Śląski na 9 miejscu (41 patentów), który w rankingu uczelni tzw. bezprzymiotnikowych wyprzedził Uniwersytet Łódzki (25 patentów) i Uniwersytet Jagielloński (23).
Na 13 miejscu uplasował się podmiot inny niż uczelnia: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia (28 patentów). Tuż za nim znalazł się Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy (27). Najlepszy z instytutów Polskiej Akademii Nauk – Instytut Podstawowych Problemów Techniki – na 31 pozycji z 11 patentami na koncie.
MK
Niestety często tak jest, że ilość nie idzie w jakość. Jeśli w Europie średnia wdrożeniwa wynosi około 5%, w takim razie w Polsce wyjdzie zdecydowanie mniej.
Patenty są świetne bo dają punkty do ewaluacji...a ciekawe ile z tych patentowanych rozwiązań zakończy się komercjalizacja czy wdrożeniem ?
@ Watpiacy,
Tylko, kto ma wdrażać a potem komercjalizować polskie patenty i wynalazki? Krajowego przemysłu innowacyjnego nie mamy. Jedynie międzynarodowe korporacje i oddziały firm zagranicznych w kraju mogą być zainteresowane niektórymi polskimi patentami tzn. nabyć je za określone pieniądze na wczesnym etapie wdrożeń.
Jeśli utrzymamy średnią z Europy to 5%
https://www.kilburnstrode.com/knowledge/technology/tech-transfer-scene-in-europe