Aktualności
Szkoły wyższe
27 Lutego
Źródło: iStock
Opublikowano: 2024-02-27

Politechnika Lubelska przoduje w innowacjach

Ponad tysiąc patentów przyznano w ubiegłym roku naukowcom pracującym na polskich uczelniach. Nie po raz pierwszy liderem zestawienia jest Politechnika Lubelska, której inżynierowie jako jedyni zanotowali na koncie trzycyfrową liczbę wynalazków.

Najnowsze dane dotyczące innowacyjnej działalności polskich uczelni opracował Urząd Patentowy RP. Z zestawienia wynika, że w ubiegłym roku 79 szkół wyższych zgłosiło w sumie 1611 nowatorskich rozwiązań. To o ponad 230 więcej niż rok wcześniej. Prym wiodą trzy politechniki: Lubelska (175), Śląska (141) i Warszawska (101). W pierwszej dziesiątce jest tylko jedna uczelnia nietechniczna – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu na 8 miejscu (66 zgłoszeń).

Również jeśli chodzi o uzyskane patenty Politechnika Lubelska okazała się bezkonkurencyjna. Jej inżynierowie, jako jedyni, otrzymali prawa do aż trzycyfrowej liczby wynalazków (126). Już trzeci rok z rzędu znaleźli się na czele zestawienia.

Patent jest jednym z narzędzi, które pozwala uczelniom rozwijać badania naukowe, angażować się w transfer technologii, współpracować z przemysłem i podnosić swoją pozycję naukową. Duża liczba patentów jest dowodem na wysoki poziom naukowy pracowników oraz wysoką skuteczność działań w zakresie promowania współpracy z biznesem i ochrony własności intelektualnej – przyznaje prof. Zbigniew Pater, rektor PL.

W wywiadzie dla „Forum Akademickiego” podkreślał niedawno, że kluczem do sukcesu jest uświadomienie naukowcom potrzeby patentowania. Wydział Mechaniczny PL, którym kiedyś kierował, pozostaje do dziś liderem pod tym względem. Jego śladem poszli także pracownicy innych jednostek. W końcu powstała polityka uczelni wspierająca patentowanie. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W najnowszym rankingu UPRP lublinianie daleko w tyle zostawili – tak jak poprzednim razem – Politechnikę Śląską (87) i awansującą na podium aż z 10 miejsca Politechnikę Poznańską (71). W czołówce znalazły się zresztą same uczelnie techniczne – poza tymi na podium także: Politechnika Łódzka (68), Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (61), Politechnika Wrocławska (56), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (50), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (46), Politechnika Warszawska (45) i Politechnika Gdańska (44).

Najwyżej sklasyfikowaną uczelnią spoza tego grona jest otwierający drugą dziesiątkę Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu z 37 patentami na koncie. Z kolei wśród uczelni tzw. bezprzymiotnikowych najlepiej wypadł Uniwersytet Śląski – na 15 miejscu (29). W zestawieniu ujęto 28 szkół wyższych, z czego ponad połowę stanowią te o profilu technicznym (16). Ponadto na liście znalazło się 5 uniwersytetów klasycznych, 5 przyrodniczych/rolniczych i 2 medyczne. Przyznano im w sumie 1050 patentów – to o niecałe sto więcej niż przed rokiem.

MK

tabela1

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Paweł Płatek 28.02.2024 18:18

    Wszystkie wymienione uczelnie są w Porozumieniu Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

    • ~PN 02.03.2024 19:25

      Innowacja to produkt na rynku, a nie patent. Pytanie jak wiele z tych technologii jest wdrażane.