Aktualności
Szkoły wyższe
25 Września
Źródło: www.pollub.pl
Opublikowano: 2024-09-25

Politechnika Lubelska stworzy Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich

Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich powstanie w wyniku wspólnych działań Politechniki Lubelskiej i Fundacji Książąt Lubomirskich/ W planach jest też stworzenie symulatora, w którym każdy za pomocą zmysłów będzie mógł przenieść się w ożywiony świat obrazów.

Członkowie rodu Lubomirskich od wieków przyczyniali się do rozwoju polskiej kultury, pełniąc rolę darczyńców i mecenasów. Efektem było stworzenie jednej z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki w Polsce. Wśród ponad 10 tysięcy unikalnych eksponatów znaleźć można obrazy słynnych polskich malarzy, m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Teodora Axentowicza oraz prace światowych mistrzów, takich jak Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Pablo Picasso, Marcello Bacciarelli, Elisabeth Vigée-Lebrun, Joan Miró, Karel Appel czy Corneille, ze słynnego Stowarzyszenia Cobra. W zbiorach znajduje się, m.in. „Płonąca Żyrafa” i inne słynne prace Salvadora Dalí, a także obraz twórcy kubizmu Roberta Delaunay „La Ville de Paris” z 1912 roku.

Dodatkowo kolekcja zawiera meble i ceramikę, w tym talerze Pabla Picassa, takie jak „Service visage noir” i inne. Warto również wspomnieć o średniowiecznych witrażach, które można podziwiać w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Krakowie. Te cenne dzieła sztuki, wchodzące w zbiór kolekcji rodziny Lubomirskich, przedstawiają sceny związane z życiem św. Szczepana i są datowane na około 1200 rok. Kolekcja to także wiele zabytkowych pałaców, ogrodów i innych symboli dziedzictwa kulturalnego w Polsce, które są nierozerwalnie związane z rodem Lubomirskich.

Już wkrótce zbiory jednej z najwspanialszych kolekcji sztuki w Polsce będą dostępne dla każdego – bez wychodzenia z domu. Politechnika Lubelska we współpracy z Fundacją Książąt Lubomirskich stworzy Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich. Porozumienie w tej sprawie podpisali prof. Zbigniew Pater – rektor Politechniki Lubelskiej oraz książę Jan Lubomirski-Lanckoroński – prezes fundacji.

Obie instytucje zobowiązały się do wspólnego działania na rzecz promocji polskiego dziedzictwa narodowego, sztuki oraz edukacji. Porozumienie przewiduje wzajemne wsparcie w zakresie badań i digitalizacji zbiorów, co pozwoli na lepsze zabezpieczenie i upowszechnienie sztuki oraz umożliwi szerszy dostęp do kultury dla odbiorców z całego świata.

Prace będziemy wykonywać w dużym interdyscyplinarnym zespole złożonym z architektów, historyków, historyków sztuki, inżynierów i naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją – wylicza prof. Bartłomiej Kwiatkowski, kierownik Katedry Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej.

Projekt wirtualnego muzeum rozpocznie się od digitalizacji dzieł sztuki za pomocą mikrofotografii, zdjęć rentgenowskich i w podczerwieni, a także skanowania 3D. Potem skanowanie i digitalizację przejdą budynki i meble. Na końcu powstanie wirtualna placówka dostępna dla każdego. Odrębnym pomysłem jest stworzenie symulatora, w którym dzieła sztuki zostaną ożywione dzięki sztucznej inteligencji.

W niedużym zamkniętym i przenośnym pomieszczeniu będzie można za pomocą wszystkich zmysłów, także węchu, przenieść się do określonej epoki reprezentowanej przez konkretne dzieło sztuki malarskiej – zapowiada prof. Kwiatkowski.

AST, źródło: PL

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Ansa 26.09.2024 14:20

    Swietny projekt! Brawo Politechnika Lubelska