Staże i praktyki studenckie, wizyty studyjne, kursy i szkolenia, nowe kierunki i specjalności, a także wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz promocja branży kolejowej – wszystkie te obszary obejmie współpraca naukowo-techniczna i dydaktyczna pomiędzy Politechniką Lubelską a PKP Intercity. Umowę podpisano 9 lutego.
Porozumienie o współpracy podpisali prof. Zbigniew Pater – rektor Politechniki Lubelskiej oraz Tomasz Gontarz – wiceprezes zarządu PKP Intercity. Strony zadeklarowały bieżącą wymianę informacji dotyczących możliwych obszarów współpracy w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i możliwości wdrożenia wyników tych prac w praktyce gospodarczej. Dla spółki współpraca z sektorem szkolnictwa pozwala na zniwelowanie luk kadrowych, zapewnienie absolwentom ścieżek rozwoju zawodowego w branży kolejowej, a Politechnice Lubelskiej dostosowanie oferty edukacyjnej do wymagań rynku pracy przewoźników kolejowych.
Wierzymy, że współpraca biznesu i świata nauki przyniesie wymierne korzyści dla przyszłości polskiej kolei. Chcemy korzystać z wiedzy i zasobów naukowych Politechniki Lubelskiej, oferując ze strony spółki praktyczne rozwiązania. W Lublinie planujemy wybudowanie nowoczesnego zaplecza technicznego dla naszych pociągów. Pod koniec stycznia rozstrzygnęliśmy postępowanie na prace projektowe. Już wkrótce zatrudnimy 400 osób, które będą wykonywać pracę w komfortowych i nowych halach w Lublinie, obsługując nowoczesny tabor – zapowiada Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.
Jak zauważył prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, współpraca uczelni z firmami jest dzisiaj niezmiernie istotna, to jeden z trzech obszarów działalności szkół wyższych.
Od dawna nasza uczelnia rozwija się w zakresie inżynierii mechanicznej. I w tej dyscyplinie naukowej w ostatniej ewaluacji została sklasyfikowana na pierwszym miejscu w Polsce. Podobnie było w dyscyplinie dotyczącej transportu. A zatem mamy potencjał do tego, żeby prowadzić prace naukowe i wspólne projekty. Dla naszych naukowców to okazja, aby efekty ich badań przekształciły się w realne produkty i usługi, które mogą trafić na rynek – twierdzi rektor PL.
Podkreśla, że realizacja porozumienia przyniesie korzyści także studentom, którzy otrzymają dostęp do praktyk i staży w jednym z najważniejszych podmiotów w branży kolejowej w Polsce. Przedmiotem umowy jest ponadto wspólne organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej, jak również promocja branży kolejowej i jej rozwoju wśród społeczeństwa. Pracownicy uczelni będą także świadczyli usługi badawcze, eksperckie i konsultingowe dla spółki.
Politechnika Lubelska to siedemnasta uczelnia wyższa, która nawiązała współpracę z PKP Intercity. Wcześniej PKP Intercity podpisało umowy z politechnikami m.in. Poznańską, Wrocławską, Gdańską, Krakowaską, Śląską, Opolską, Warszawską, Szkołą Główną Handlową czy Wojskową Akademią Techniczną.
MK, źródło: PL