Porozumienie o współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości podpisały władze Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia przygotowuje się do budowy centrum cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.
Porozumienie o współpracy podpisali prof. Piotr Koszelnik – rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz insp. Michał Pudło – zastępca komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Umowa ma na celu umożliwienie pracownikom i studentom uczelni oraz lokalnej społeczności udziału w zajęciach z funkcjonariuszami Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zajęcia te przyczynią się do wzrostu poziomu świadomości i wiedzy na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Ponadto podczas ich realizacji zostaną przybliżone zagadnienia dotyczące najczęstszych zagrożeń cybernetycznych i cyberprzestępstw oraz konsekwencji związanych z popełnieniem tych przestępstw. Współpraca będzie również okazją do zdobycia i ukształtowania wiedzy z zakresu profilaktyki i prewencji związanej z cyberzagrożeniami.
Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz na studiach drugiego stopnia na kierunku informatyka w ramach specjalizacji cyberbezpieczeństwo i technologie chmurowe studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami w tym zakresie. Podpisanie porozumienia pozwoli na wymianę wiedzy i doświadczeń między praktykami, którzy na co dzień zajmują się wykrywaniem zwalczaniem cyberprzestępczości, a naukowcami oraz na zdobycie przez studentów unikatowych kompetencji niezbędnych dla przyszłych specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym.
Do tej pory studenci byli osadzeni w technologiach sprzętowych. Wiedzieli, jak konfigurować i zabezpieczać urządzenia, jak z perspektywy administratora zapobiegać różnego rodzaju przestępstwom. Natomiast kontakt z Centralnym Biurem umożliwi nauczenie studentów, jak się zachowywać w sytuacji, gdy takie przestępstwo nastąpi, jak zabezpieczyć dowody przestępstwa oraz jak w przyszłości konkretna firma albo instytucja może uniknąć takiej sytuacji – zwraca uwagę dr hab. inż. Dominik Strzałka, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz kierownik Zakładu Systemów Złożonych PRz.
W ramach współpracy studenci będą mogli wykonywać zadania typowe dla informatyki śledczej, a więc m.in. pozyskiwanie dowodów do postępowania przygotowawczego, analizę kryminalną baz danych, analizę danych telekomunikacyjnych, przepływu kryptowalut czy ruchu sieciowego.
Politechnika Rzeszowska, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom rynku pracy, na którym rośnie zapotrzebowanie na ludzi specjalizujących się w technologiach bezpieczeństwa, przygotowuje się do budowy centrum cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. Według szacunków inwestycja pochłonie ponad 100 mln zł. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji.
źródło: PRz