Aktualności
Szkoły wyższe
23 Września
Fot. Mateusz Byczkowski
Opublikowano: 2024-09-23

Powstaje Krajowa Akademicka Sieć Biotechnologii

Rektorzy siedmiu uczelni podpisali w Gdańsku list intencyjny w sprawie powołania Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost znaczenia biotechnologii jako jednej z kluczowych i strategicznych dyscyplin naukowych dla rozwoju gospodarki Polski, Nierzadko jest ona źródłem przełomowych innowacji oraz nowych technologii. Biotechnologia przemysłowa i medyczna odgrywa kluczową rolę w szczególności w dziedzinie ochrony środowiska (oczyszczanie ścieków), rolnictwa (produkcja ekologicznej żywności) oraz opieki zdrowotnej (leki i szczepionki) oraz w diagnostyce.

Mając to na względzie, w poniedziałek, 23 września, na Międzywydziałowym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed podpisano list intencyjny dotyczący współpracy w ramach ponadregionalnej Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii. Tworzy ją siedem wiodących ośrodków biotechnologicznych w Polsce. List odpisali rektorzy: Uniwersytetu Gdańskiego (prof. Piotr Stepnowski), Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (prof. Michał Markuszewski), Uniwersytetu Rzeszowskiego (prof. Adam Reich), Uniwersytetu Wrocławskiego (prof. Robert Olkiewicz), Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (prof. Krzysztof Kubiak), Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (prof. Krzysztof Szoszkiewicz), Politechniki Warszawskiej (prof. Krzysztof Zaremba).

Utworzenie Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii pozwoli na wiele wspólnych działań: od realizacji projektów badawczych po kształcenie kadry naukowej, która później będzie pracowała w sektorze biotechnologicznym. Chcemy jednoczyć się na zasadach komplementarności, a nie konkurencyjności. Pozostajemy otwarci na nowe jednostki naukowe – podkreśliła prof. Ewelina Król, dziekan Międzywydziałowego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Celem ponadregionalnej Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii ma być aktywne wspieranie rozwoju biotechnologii poprzez podnoszenie prestiżu jednostek naukowych, nowoczesne kształcenie kadr oraz realizację badań naukowych we wspólnym otoczeniu na zasadach komplementarności, kształtowania polityki naukowej z uwzględnieniem potencjału i specjalizacji w zakresie już uprawianej nauki zarówno jednostek zrzeszonych, jak i nowo wstępujących. Założone cele (związane ze wzrostem znaczenia biotechnologii w różnych obszarach gospodarki) będą realizowane przy wykorzystaniu już istniejącego potencjału uczelni oraz doświadczeń innych krajów.

AST

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Proffessorre 24.09.2024 13:37

    Gdzie PG?