Aktualności
Szkoły wyższe
04 Marca
Źródło: www.kraum.org.pl
Opublikowano: 2020-03-04

Prof. Andrzej Tykarski ponownie rektorem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Prof. dr hab. Andrzej Tykarski został wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kadencję 2020–2024.

Wybory w UMP odbyły się we wtorek 4 marca. Kolegium składające się ze stu przedstawicieli społeczności akademickiej wybrało na rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego. Będzie to już jego druga kadencja na tym stanowisku. Głosowało na niego 93 z 99 elektorów.

Prof. Andrzej Tykarski jest specjalistą chorób wewnętrznych, angiologii i hipertensjologii. Zawodowo związany z Uniwersytetem Medycznym (wcześniej Akademią Medyczną) w Poznaniu od 1982 roku, kiedy podjął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych. W strukturach uczelni pełnił różne funkcje: w latach 2005–2012 był dziekanem Wydziału Lekarskiego II, w 2012 roku został powołany na prorektora ds. organizacji, promocji i rozwoju, a w 2016 roku objął funkcję rektora. Od 2010 roku pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UMP.  Jest także kierownikiem Pracowni Farmakoekonomiki Nadciśnienia Tętniczego.

Posiada tytuł Hypertension Specialist of European Society of Hypertension. Był stypendystą British Council w MRC Blood Pressure Unit Uniwersytetu w Glasgow. Jest ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Główne obszary jego zainteresowań naukowych to rola kwasu moczowego zmian naczyniowych w etiopatogenezie nadciśnienia tętniczego i optymalizacja terapii hipotensyjnej. Jest autorem ok. 350 publikacji naukowych, w tym ok. 200 prac w recenzowanych czasopismach medycznych. Współautor i współredaktor wielu monografii o tematyce hipertensjologicznej.

MK, źródło: Puls Medycyny

 

Dyskusja (0 komentarzy)