Aktualności
Szkoły wyższe
18 Maja
Źródło: www.ast.krakow.pl
Opublikowano: 2020-05-18

Prof. Dorota Segda ponownie rektorem krakowskiej AST

Dotychczasowa rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie prof. Dorota Segda została wybrana przez kolegium elektorów na kolejną czteroletnią kadencję. Jako jedyna ubiegała się o to stanowisko.

Wybory odbyły się w poniedziałek 18 maja. Przeprowadzono je zdalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami wynikającymi z sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Dorota Segda jest absolwentką krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (od 2017 r. AST). Zawodowo związała się z uczelnią w 1999 roku. W 2016 roku została jej rektorem. W 2013 roku otrzymała nominację profesorską.

Jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Od 1987 r. związana ze Starym Teatrem w Krakowie, w latach 1997–2000 była też aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Na deskach scenicznych zagrała m.in. Salomeę w „Śnie srebrnym Salomei” Juliusza Słowackiego (1993) i Małgorzatę w „Fauście” Johanna Wolfganga Goethego (1997) w reżyserii Jerzego Jarockiego. Za obie te role otrzymała przyznane przez miesięcznik „Teatr” Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza.

Wystąpiła także jako Księżna Joanna w „Nocy listopadowej” (1997), Joas w „Sędziach” (1999) i Rachela w „Weselu” (2000) – dramatach Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. W Teatrze Telewizji zagrała m.in. tytułowe role w „Marii Stuart” Friedricha Schillera w reżyserii Roberta Glińskiego (1995) i w „Królowej Krystynie” Augusta Strindberga w reżyserii Piotra Mikuckiego (1996). Wykreowała tytułową Faustynę w filmie Jerzego Łukaszewicza (1994, Główna Nagroda Aktorska III Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rydze) i Ewę w filmie „Tato” Macieja Ślesickiego (1995, Złota Kaczka tygodnika „Film”).

Otrzymała m.in. Nagrodę Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu (1989), Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego (1989), dwukrotnie Nagrody Festiwalu Klasyki Polskiej w Opolu (1994, 2001) oraz Nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego (1995). W roku 2011 została laureatką Nagrody Miasta Krakowa. W 2015 r. została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Akademia  Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie została założona w 1946 roku przez Juliusza Osterwę, w wyniku połączenia trzech działających w Krakowie studiów: Studia Aktorskiego przy Starym Teatrze, Studia Aktorskiego przy Teatrze im. J. Słowackiego oraz Studia Dramatycznego Iwo Galla. Obecnie kształci studentów w ramach jednolitych stacjonarnych studiów magisterskich, które na kierunku aktorstwo trwają 9 semestrów, a na kierunku reżyseria 10 semestrów. Posiada 5 wydziałów: Aktorski i Reżyserii Dramatu w Krakowie, Aktorski i Lalkarski w Filii we Wrocławiu oraz Teatru Tańca w Filii w Bytomiu. Uczelnią od początku istnienia kierowali wybitni artyści teatru: Juliusz Osterwa, Tadeusz Burnatowicz, Władysław Woźnik, Eugeniusz Fulde, Bronisław Dąbrowski, Jerzy Krasowski, Danuta Michałowska, Jerzy Trela, Jerzy Stuhr. Spośród najwybitniejszych absolwentów Wydziału Aktorskiego  w Krakowie można wymienić: Halinę Gryglaszewską, Gustawa Holoubka, Jerzego Jarockiego, Zbigniewa Cybulskiego, Leszka Herdegena, Kalinę Jędrusik, Bogumiła Kobielę, Izabelę Olszewską, Jerzego Grotowskiego, Zofię Kucównę, Annę Polony, Marka Walczewskiego, Janusza Zakrzeńskiego, Jerzego Bińczyckiego, Aleksandra Bednarza, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Jana Nowickiego, Annę Seniuk, Ewę Demarczyk, Jana Peszka, Olgierda Łukaszewicza, Wojciecha Pszoniaka, Mikołaja Grabowskiego, Henryka Talara, Jerzego Trelę, Jerzego Stuhra, Krystynę Tkacz, Annę Dymną, Bogusława Lindę, Jana Frycza, Krzysztofa Globisza, Dorotę Segdę, Magdalenę Cielecką,  Maję Ostaszewską, Tomasza Kota.

MK, źródło: AST

Dyskusja (0 komentarzy)