Aktualności
Szkoły wyższe
02 Kwietnia
Fot. Andrzej Florkowski
Opublikowano: 2020-04-02

Prof. Wojciech Hora nadal rektorem UAP

Prof. dr hab. Wojciech Hora przez kolejne cztery lata będzie rektorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wybory przeprowadzono w trybie online.

Głosowanie odbyło się we wtorek 31 marca. W związku z epidemią koronawirusa zdecydowano się je przeprowadzić zdalnie. Każdy z elektorów oddawał swój głos poprzez specjalną certyfikowaną platformę, która gwarantowała zachowanie pełnej anonimowości. Szyfrowane połączenie pozwoliło z kolei zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Początkowo o fotel rektora ubiegało się dwóch kandydatów, ale 30 marca ze startu w wyborach zrezygnował  dr hab. Maciej Kurak, prof. UAP. W tej sytuacji na placu boju pozostał jedynie urzędujący obecnie rektor prof. dr hab. Wojciech Hora. Jego kandydaturę poparli wszyscy 34 uprawnieni do głosowania elektorzy.

Prof. Wojciech Hora jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (poprzedniczka UAP). Jego dyplom składał się z zestawu 22 mebli, które do dziś są w produkcji. Na wystawie najlepszych dyplomów uczelni artystycznych w Zachęcie w tym samym roku otrzymał Pierwszą Nagrodę Ministra Kultury.

Pracę na poznańskiej uczelni rozpoczął w 1987 roku. Od 1991 roku kieruje Pracownią Bioniki na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W 2007 roku uruchomił autorski kierunek wzornictwo przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Prowadzi własne autorskie studio projektowania: architektury, architektury wnętrz, form przemysłowych i mebla. Posiada wiele realizacji w kraju i za granicą (m.in. Anglia, Niemcy, USA). Brał udział w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach designu: w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Zielonej Górze i Warszawie.

Na wniosek rektora na stanowiska prorektorów zostali wybrani: prof. dr hab. Bogumiła Jung, dr hab. Piotr Szwiec prof. UAP, oraz dr hab. Maciej Kurak, prof. UAP.

MK, źródło: UAP, www.kultura.poznan.pl

Dyskusja (0 komentarzy)