Prof. dr hab. Władysław Szymański będzie przez kolejną kadencję rektorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.
Głosowanie w trybie zdalnym przeprowadzono w czwartek 14 maja. Wzięło w nim udział 84 spośród 92 elektorów uprawnionych do głosowania. Kandydaturę urzędującego rektora poparło 71 osób, 13 było przeciw.
Prof. Władysław Szymański ukończył muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1978). Następnie w latach studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w 1983 roku w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej samej uczelni ukończył także Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii. Od 1985 roku jest wykładowcą AM w Katowicach. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach.
W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego a w czerwcu 2015 – tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2008–2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego katowickiej Akademii.
Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrał trzy płyty CD na zabytkowych XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie.
W ramach działalności naukowej jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku.
MK, źródło: AM w Katowicach