Aktualności
Szkoły wyższe
28 Kwietnia
Fot. Bartosz Żukowski
Opublikowano: 2020-04-28

Reelekcja rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Prof. Krzysztof Polkowski, obecny rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, będzie kierował uczelnią także w kadencji 2020–2024. Wybory odbyły się w poniedziałek 27 kwietnia.

Urzędujący rektor był jedynym kandydatem na najwyższe uczelniane stanowisko. Głosowanie elektorów odbyło się w trybie zdalnym za pomocą systemu e-dziekanat Akademus.

Dr hab. Krzysztof Polkowski, prof. ASP, ur. się w 1958 roku w Gdańsku. Jest artystą wizualnym, menedżerem, animatorem kultury, kuratorem wystaw i aktywistą społecznym. W 1985 roku ukończył PWSSP (poprzedniczka ASP) w Gdańsku, a dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Po ukończeniu studiów zaangażował się w pracę z dziećmi i młodzieżą w Domu Kultury im. Stanisławy Przybyszewskiej. Od 1995 roku przez kolejnych 14 lat kierował tą placówką. W 1997 roku rozpoczął pracę w ASP na stanowisku asystenta u prof. Henryka Cześnika na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W 2001 roku obronił doktorat, a dekadę później otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuki. W latach 2012–2016 był dziekanem Wydziału Malarstwa. Cztery lata temu po raz pierwszy został rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Aktywną działalność organizacyjną łączy z pracą dydaktyczną i naukową. Jest opiekunem naukowym doktorantów na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich w ASP w Gdańsku. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad stu wystawach, festiwalach i przeglądach w Polsce i za granicą. W 2018 roku otrzymał Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych.

Od 2013 roku prowadzi na ASP Pracownię Podstaw Malarstwa i Rysunku. W twórczości artystycznej interesuje się problemem szeroko pojmowanego sacrum, wieloznacznością słów oraz pojęć, korzystając z semantycznej teorii znaku językowego. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Galerii Miejskiej w Osterholz-Scharmbeck, kolekcji Mariana Biesiady.

Zainicjował współpracę Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku z wieloma muzeami oraz instytucjami wystawienniczymi, m.in. Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Gdyni, Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, CSW Łaźnia, Gdańską Galerią Miejską. Od sześciu lat zasiada w jury Gdańskiego Biennale Sztuki.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)