Dr hab. Dariusz Wieliński, prof. AWF, został rektorem Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu na kadencję 2020–2024. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.
Wybory rektora AWF w Poznaniu odbyły się 17 marca. Wśród 39 elektorów prof. Wieliński otrzymał 38 głosów poparcia, 1 elektor był przeciw jego kandydaturze, nikt nie wstrzymał się od głosu. Będzie to jego druga kadencja w fotelu rektora wielkopolskiej uczelni.
Prof. Dariusz Wieliński urodził się w 1964 roku w Środzie Wielkopolskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył biologię ogólną ze specjalnością antropologia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Z AWF w Poznaniu związany od 1 kwietnia 1988 roku, gdy został zatrudniony jako asystent w Katedrze Antropologii i Biometrii. W latach 2008–2012 był prorektorem ds. studiów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Zainteresowania skupione głównie wokół badania znaczenia czynnika morfologicznego w sporcie i wychowaniu fizycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli komponentów ciała.
Wypromował 8 doktorów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się głównie wokół znaczenia czynnika morfologicznego w sporcie i wychowaniu fizycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli komponentów ciała.
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu jest najstarszą uczelnią sportową w Polsce. Wywodzi się z tradycji Katedry Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego powołanej w 1919 roku przy Uniwersytecie Poznańskim. W 1922 roku weszła ona w skład Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego jako Studium Wychowania Fizycznego, a w 1950 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. W 1973 r. uczelni nadano miano akademii. W trakcie prawie stu lat istnienia poznańską AWF ukończyło wielu wybitnych sportowców, m.in.: Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski, Tomasz Kucharski, Michał Jeliński, Jan Szymański, Karolina Naja, Julia Michalska, Łukasz Nowak czy Maciej Lepiato.
Obecnie na trzech wydziałach: Nauk o Kulturze Fizycznej, Nauk o Zdrowiu oraz Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkpolskim (zamiejscowy) kształci się ponad 3,5 tys. studentów. Uczelnia oferuje osiem kierunków: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia, dietetyka, neurobiologia, taniec w kulturze fizycznej oraz – od 2017 roku – animacja osób 50+. Akademia zatrudnia ponad pół tysiąca pracowników, z czego 261 to nauczyciele akademiccy.
MK, źródło: AWF