Z propozycją poszerzenia konsorcjów European Universities o uczelnie z Ukrainy wyszedł Uniwersytet Gdański. Nadmorska uczelnia, będąca członkiem sojuszu SEA EU, podpisała właśnie porozumienie o współpracy z Odeskim Uniwersytetem Narodowym im. Ilji Miecznikowa.
Podpisanie umowy odbyło się 28 kwietnia podczas połączenia online. Dokument sygnowali prof. dr hab. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Wiaczesław Truba – rektor Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa. Porozumienie obejmuje współpracę naukową oraz kształcenie studentów. Uniwersytet Gdański wspierać będzie również przyjęcie partnerskiej uczelni z Ukrainy do sojuszu nadmorskich europejskich uczelni SEA EU.
To historyczna chwila. Po pierwsze, mimo trwającej haniebnej wojny wywołanej agresją Rosji na Ukrainę, niemal pod ostrzałem bomb, podpisujemy nowe porozumienie o współpracy naszych instytucji. Nie ukrywamy, że naszą intencją jest, aby Uniwersytet w Odessie dołączył do naszego partnerstwa uniwersytetów europejskich SEA EU. Poczynając od naszych pierwszych rozmów na ten temat, będziemy nakłaniać komisję europejską do ponownego otworzenia istniejących i nowych partnerstw, aby umożliwić stowarzyszenie w nich zaprzyjaźnionych uniwersytetów ukraińskich. Jak nigdy dotąd, staję się to europejską racją stanu – zapowiedział prof. Piotr Stepnowski.
Obie strony zadeklarowały m.in: wymianę informacji i materiałów z dziedzin interesujących obie uczelnie, ułatwianie komunikacji, tworzenie sieci i ustaleń dokonywanych przez liderów wydziałów, administracji lub organizacji studenckich, organizowanie wspólnych szkoleń, programów letnich, kursów językowych, konferencji i programów akademickich, ułatwianie wspólnych działań badawczych i publikacji oraz wspieranie się nawzajem w zakresie promocji międzynarodowej.
Mimo agresji Rosji kontynuujemy pracę, kształcenie studentów z nadzieją, że wkrótce wróci czas pokoju. Dziękujemy za pomoc, jaką niesiecie nam, będącym w Ukrainie, i uchodźcom. Mamy długą historię współpracy z uniwersytetami w Polsce, od wielu lat współpracują też nasze miasta – Gdańsk i Odessa. Cieszymy się, że nawiążemy teraz oficjalną naukową współpracę między naszymi uczelniami. Mam nadzieję, że niedługo w Ukrainie, Odessie, nastanie pokój i będziemy mogli się spotkać – powiedział prof. Wiaczesław Truba.
Rektorzy podpisali dokumenty i zaprezentowali je Senatowi Uniwersytetu Gdańskiego.
W tym trudnym dla ?? czasie ważne są konkretne inicjatywy. Uniwersytet Gdański @Uniwersytet_GD zaproponował, aby??zgodziła się na poszerzenie Uniwersytetów Europejskich o uczelnie z ??. Brawo za ten pomysł! Tymczasem zawarto umowę z Uniwersytetem Odeskim!https://t.co/0pGoIgokUo
— Maciek Duszczyk (@MaciekDuszczyk) April 29, 2022
Odeski Uniwersytet Narodowy im. Ilji Miecznikowa (ukr. Одеський національний університет імені І. І. Мечникова) został założony w 1865 roku przez cara Aleksandra II w Odessie na bazie tzw. Liceum Richelieu. W czasach radzieckiej Ukrainy uniwersytet nazwano Odeskim Uniwersytetem Państwowym im. I. Miecznikowa i pod ta nazwą funkcjonuje obecnie. Posiada 10 wydziałów i 3 instytuty naukowe.
Konsorcjum European University of the Seas (SEA-EU) zostało założone w 2018 roku. Rok później znalazło się w gronie zwycięzców pilotażowego konkursu Komisji Europejskiej wyłaniającego Uniwersytety Europejskie. Sojusz skupia sześć ośrodków: Universidad de Cádiz (Kadyks, Hiszpania) – lider; Sveučilište u Splitu (Split, Chorwacja); Université de Bretagne Occidentale (Brest, Francja); Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (Kilonia, Niemcy); L-Università ta’ Malta (Valetta, Malta) i Uniwersytet Gdański. Na 68 wydziałach tych uczelni kształci się blisko 123 tys. studentów.
MK, źródło: UG