Prof. Barbara Marcinkowska, obecna prorektor ds. kształcenia, została wybrana jednogłośnie na rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Jej kandydatura była jedyną zgłoszoną do wyborów na kadencję 2020–2024.
Głosowanie odbyło się w środę 6 maja. Przeprowadzono je z wykorzystaniem aplikacji „Ankieter”. Uprawnionych do głosowania było 50 elektorów i wszyscy opowiedzieli się za kandydaturą prof. Barbary Marcinkowskiej. W fotelu rektora zastąpi prof. dr. hab. Stefana M. Kwiatkowskiego, który nie mógł ubiegać się o reelekcję z racji ustawowego limitu wieku. Jest pierwszą kobietą po założycielce uczelni – Marii Grzegorzewskiej – która będzie zarządzać Akademią.
– Z naszej misji wynika zobowiązanie do prowadzenia prac badawczych oraz kształcenia wysokospecjalistycznych kadr. Obie te ścieżki – nauka i dydaktyka – jako realizacja służby społecznej są równoważne i odzwierciedlają specyfikę Akademii (…) Nie będę składała obietnic, ale chcę się zobowiązać do przedkładania dobra uczelni ponad wszystko inne, do transparentności zarządzania i otwartości na każdy pomysł, który przysłuży się uczelni – mówiła w przedwyborczym wystąpieniu.
Dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (poprzedniczka Akademii Pedagogiki Specjalnej) w 1991 roku. Cztery lata później na podstawie pracy „Potrzeby zawodowe i poczucie kontroli nauczycielek klas I–III szkół podstawowych dla lekko upośledzonych umysłowo i szkół ogólnodostępnych (studium porównawcze)” obroniła doktorat, a w 2014 habilitowała się w dziedzinie nauk społecznych.
Zawodowo związana jest z Zakładem Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Instytutu Pedagogiki Specjalnej macierzystej uczelni. W latach 2016–2020 pełniła funkcję prorektor do spraw kształcenia, a wcześniej – w latach 2012–2016 – prodziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych.
Jej zainteresowania naukowe obejmują: rozpoznawanie możliwości i ograniczeń osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnością sprzężoną; komunikację osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną – diagnozę i wspieranie rozwoju; rehabilitację osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnością sprzężoną; wspieranie nauczycieli w wypełnianiu zadań wynikających z kształcenia uczniów z niepełnosprawnością w placówkach integracyjnych i ogólnodostępnych.
Akademia Pedagogiki Specjalnej została założona w 1922 roku przez obecną patronkę uczelni Marię Grzegorzewską jeszcze pod nazwą Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. W 1970 roku został on przekształcony w samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego na prawach uczelni zawodowej, a sześć lat później, już jako Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, uzyskał uprawnienia uczelni akademickiej kształcącej na poziomie magisterskim. Pod szyldem APS działa od 2000 roku. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych kształci dziś około 6 tys. osób.
MK, źródło: APS