Aktualności
Szkoły wyższe
30 Czerwca
Źródło: www.pwsz.edu.pl
Opublikowano: 2020-06-30

Zmiana rektora w PWSZ w Lesznie

Dr Janusz Poła, obecny prorektor ds. inwestycji i rozwoju, przez najbliższe cztery lata będzie kierował Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. W fotelu rektora zastąpi prof. Macieja Pietrzaka, urzędującego od 2012 roku.

Wybory w Lesznie przeprowadzono we wtorek 30 czerwca. Jedynym kandydatem na rektora był dr Janusz Poła i to jemu Kolegium Elektorów powierzyło misję zarządzania uczelnią w kadencji 2020–2024.

Dr Janusz Poła ur. się w 1957 roku we Wrocławiu. Ukończył studia z metodyki wychowania fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jako nauczyciel wuefu związał się ze szkołą przy placu Kościuszki w Lesznie, która przyjmowała różne nazwy: Zespół Szkół Ogólnokształcących, Studium Nauczycielskie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Pedagogicznych, Kolegium Nauczycielskie, III Liceum Ogólnokształcące. W każdej z nich pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, łącząc to z funkcjami administracyjnymi: kierownika specjalności w Kolegium Nauczycielskim, czy – już w PWSZ – wykładowcy i wicedyrektora Instytutu Wychowania Fizycznego. W leszczyńskiej uczelni dr Poła był także kanclerzem, a od ub.r. pełni funkcję prorektora ds. inwestycji i rozwoju.

Jego pasją jest piłka ręczna. W 1988 roku uzyskał tytuł trenera II klasy w piłce ręcznej. Był jednym ze współzałożycieli klubu AROT Tęcza Leszno, w którym występował swego czasu Bartosz Jurecki, ówczesny student PWSZ w Lesznie i późniejszy wicemistrz świata i olimpijczyk z Pekinu. Grający w II lidze zespół odniósł szereg sukcesów: uczestniczył w finale mistrzostw Polski młodzików (1997), zdobył Mistrzostwo Danii w kategorii juniorów starszych (2000), był trzykrotnym mistrzem Polski AZS.

Prowadzone przez niego badania nad aktywnością ruchową studentów zaowocowały licznymi artykułami naukowymi, a także rozprawą doktorską „Stan rozwoju fizycznego, sprawność fizyczna oraz aktywność ruchowa studiujących w PWSZ w Lesznie” napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Sławomira Drozdowskiego i obronioną w roku 2008.

MK, źródło: PWSZ w Lesznie

Dyskusja (0 komentarzy)