Aktualności
Wybory 2024
12 Czerwca
Źródło: Akademia Piotrkowska
Opublikowano: 2024-06-12

Akademia Piotrkowska wybrała rektora

Dr hab. Jacek Bonarek został wybrany na rektora Akademii Piotrkowskiej na kadencję 2024–2028. Był jednym z dwóch kandydatów na to stanowisko.

Wybory w Akademii Piotrkowskiej odbyły się 11 czerwca. O fotel rektora starało się początkowo troje kandydatów: pełniący tę funkcję od lutego dr hab. Jacek Bonarek, dr hab. Marek Żyła z Wydziału Nauk Społecznych APT oraz Dorota Ruszkiewicz z Instytutu Pedagogiki APT. Ta ostatnia zrezygnowała jednak z udziału i pod głosowanie poddano ostatecznie dwie kandydatury. Elektorzy niemal jednogłośnie opowiedzieli się za urzędującym rektorem – oddano na niego 22 głosy, kontrkandydat nie uzyskał poparcia ani jednej osoby. Jeden głos był nieważny.

Dr hab. Jacek Bonarek jest historykiem, specjalistą z zakresu historii bizantyńskiej. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Filologiczno-Historycznego w piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (przekształconej w czerwcu ub.r. w Akademię Piotrkowską). Od czerwca do listopada 2023 roku był prorektorem ds. kształcenia studentów AP. W lutym tego roku minister nauki Dariusz Wieczorek powołał go na stanowisko rektora.

Akademia Piotrkowska jest najmłodszą uczelnią publiczną w Polsce. Kształci się w niej obecnie około 900 studentów. Została utworzona 1 czerwca 2023 roku, a bazę dla niej stanowiła istniejąca w Piotrkowie Trybunalskim filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, której początki sięgają 1981 roku. Minister nauki Przemysław Czarnek powołał w czerwcu 2023 roku na stanowisko rektora dr. hab. Dariusza Roguta. Ten niespodziewanie złożył 1 lutego 2024 roku rezygnację z pełnionej funkcji. Minister stwierdził wygaśnięcie jego mandatu rektorskiego i powołał na rektora dr. hab. Jacka Bonarka. Szczegółowo sprawę tę relacjonowaliśmy na naszym portalu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)