Aktualności
Wybory 2024
21 Marca
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2024-03-21

Elektorzy UWM w Olsztynie niemal jednomyślni

Dr hab. Jerzy Przyborowski będzie przez kolejne cztery lata rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego kontrkandydatka otrzymała w dzisiejszych wyborach… 1 głos.

Wybory na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyły się 21 marca. Wystartowało w nich dwoje kandydatów: obecny rektor dr hab. Jerzy Przyborowski (zgłoszony przez Radę Uczelni oraz grupę 25 członków Senatu) zmierzył się z prof. dr hab. n. med. Joanną Wojtkiewicz z Katedry Fizjologii i Patofizjologii Człowieka na Wydziale Lekarskim UWM (zgłoszona przez Radę Uczelni). W głosowaniu wzięło udział 91 elektorów, z których 87 opowiedziało się za urzędującym rektorem, jego kontrkandydatkę poparła tylko jedna osoba, a trzy wstrzymały się od głosu.

Ten wynik jest dla mnie ogromnym wyzwaniem i wielkim zobowiązaniem, tym bardziej że jest to druga kadencja i traktuję ją z jeszcze większą powagą, bo wiem, dokąd chcemy zmierzać. Państwo, poprzez dokonanie tego wyboru, potwierdziliście, że wizja Uniwersytetu, którą zaproponowałem, jest także państwa wizją. To mnie ogromnie cieszy, bo w pojedynkę nic się nie da zrobić – powiedział rektor po ogłoszeniu wyników.

Dr hab. Jerzy Przyborowski jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (na bazie której powstał UWM). Jeszcze przed ukończeniem studiów podjął pracę w Zakładzie Doradztwa Rolniczego Instytutu Oświaty Rolniczej ART w Olsztynie. W lutym 1989 roku został przyjęty na stanowisko asystenta stażysty w Zakładzie Genetyki i Nasiennictwa Katedry Hodowli Roślin i Nasiennictwa, a od kwietnia 1989 roku rozpoczął studia doktoranckie z zakresu biotechnologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w Katedrze Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin. W 1992 roku podjął pracę w Katedrze Hodowli Roślin i Nasiennictwa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Kierował Międzykatedralną Pracownią Biotechnologii Roślin.

Prowadzi badania z zakresu biotechnologii roślin uprawnych (genetyki molekularnej i roślinnych kultur in vitro) oraz hodowli roślin. Jest współautorem 11 odmian Salix spp. i 1 sekwencji nukleotydowej w NCBI GenBank. Ma na koncie 51 publikacji (w tym 46 oryginalnych) i 1 monografię (IH = 9, indeks cytowań = 311). W 2020 roku został rektorem UWM. Wcześniej pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)