Aktualności
Wybory 2024
15 Maja
Źródło: UPJPII
Opublikowano: 2024-05-15

Ks. prof. Robert Tyrała ponownie wybrany na rektora UPJPII

Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podczas wyborczego posiedzenia, które odbyło się w połowie kwietnia, ponownie powierzył stanowisko rektora ks. prof. dr. hab. Robertowi Tyrale. Wybór zatwierdziła na początku maja Dykasteria ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej.

Decyzję o wyborze ogłosił 14 maja Wielki Kanclerz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, arcybiskup Marek Jędraszewski. Nowa kadencja ks. prof. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września. Wśród planów jest m.in. budowa Kampusu Jana Pawła II.

Ks. prof. Robert Tyrała ukończył studia teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz uzyskał tytuł mgr. sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1990 roku w wawelskiej katedrze został wyświęcony na kapłana przez kard. Franciszka Macharskiego.

Od roku 1997 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie przewodniczącego (2005–2020) Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. W latach 2006–2021 był członkiem Zespołu ds. transmisji telewizyjnych Konferencji Episkopatu Polski. Od 2012 roku jest konsultorem Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej Konferencji Episkopatu Polski. Od 2020 roku jest także konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. W latach 2004–2009 był prezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores, w tym samym czasie będąc asystentem kościelnym Federacji Międzynarodowej, a w latach 2009–2017 był prezydentem Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores. W 2020 roku został po raz pierwszy wybrany na rektora UPJPII.

Zasiada w Radzie Programowej Festiwalu Festival Zelioli w Lecco we Włoszech i w Kapitule Nagrody TOTUS TUUS w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Pro Musica Sacra” wydawanego przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (od 2004 roku).

W 2015 roku otrzymał nagrodę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Srebrna Piszczałka za zasługi dla rozwoju muzyki kościelnej w Polsce. W 2016 roku otrzymał tytuł Fellow of Royal School of Church Music od Anglikańskiego Kościoła za zasługi w dziedzinie muzyki kościelnej na forum międzynarodowym.

MK, źródło; UPJPII

Dyskusja (0 komentarzy)