Aktualności
Wybory 2024
23 Marca
Fot. Piotr Markowski
Opublikowano: 2024-03-23

Nowy rektor Akademii Muzycznej w Krakowie

Prof. Mariusz Sielski, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie, został nowym rektorem tej uczelni. W wyborach pokonał obecnego sternika prof. Wojciecha Widłaka.

Wybory w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie odbyły się 22 marca. O fotel rektora ubiegali się dwaj kandydaci: zawiadujący uczelnią od 2020 roku prof. Wojciech Widłak oraz prof. Mariusz Sielski, dziekan Wydziału Instrumentalnego AMKP. I to właśnie temu ostatniemu Kolegium Elektorów powierzyło funkcję rektora na następne cztery lata.

W kampanii wyborczej zapowiadał m.in. pozyskanie środków na budowę kampusu AMKP, zwiększenie autonomii wydziałów, rozszerzenie oferty edukacyjnej o nowe kierunki oraz specjalności, pomoc studentom w umożliwieniu odbywania praktyk w renomowanych krakowskich zespołach orkiestrowych, efektywniejsze wykorzystanie uczelnianego studia nagrań. Zapowiadał także stworzenie przejrzystego systemu stypendialnego, wsparcie dla pracowników w promowaniu ich projektów artystycznych i naukowych oraz umożliwienie pracownikom badawczo-dydaktycznym i dydaktycznym rozwój karier akademickich w dłuższej perspektywie czasowej.

Prof. Mariusz Sielski jest związany z krakowską Akademią Muzyczną od ponad czterdziestu lat. Studiował w klasach profesorów: Ludwika Stefańskiego, Ewy Bukojemskiej i Janusza Dolnego. Brał udział w liczących się kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów (Alexander Jenner, Rudolf Buchbinder, Eliane Richepin, Fausto Zadra). Odbył też roczne studia w monachijskiej Hochschule für Musik.

Występuje głównie jako kameralista, koncertując w kraju i za granicą – Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Portugalii,  Rosji, Słowacji, Turcji, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Dokonał nagrań płytowych. Prowadzi klasę fortepianu w AMKP na stanowisku profesora. Magisterskie studia pianistyczne pod jego kierunkiem ukończyło do tej pory 41 czynnych zawodowo muzyków działających w kraju i za granicą. W gronie jego wychowanków są laureaci konkursów pianistycznych w Austrii (Pörtschach), Hiszpanii (La Rioja), USA (Los Angeles), Włoszech (Castellana Grotte, Finale Ligure, Florencja, Neapol), Estonii (Narva, Tallin), Ukrainie (Lwów) i w Polsce (Szafarnia, Kielce, Kraków, Żagań, Warszawa, Busko-Zdrój). Prowadzi seminaria, kursy i lekcje otwarte. Jest jurorem konkursów pianistycznych w Polsce, Gruzji i we Włoszech.

W latach 1996–1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego, a następnie prorektora (1999–2002). W kadencji 2012–2016 był prodziekanem, a od 2016 jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego AMKP.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)