Aktualności
Wybory 2024
08 Lutego
Źródło: AWF Poznań
Opublikowano: 2024-02-08

Nowy rektor AWF w Poznaniu

Prof. Jacek Zieliński, obecny prorektor ds. studiów i kierownik Katedry Kinezjologii Sportu, będzie nowym rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zastąpi dr. hab. Dariusza Wielińskiego, który kieruje uczelnią od 2016 roku.

Wybory w poznańskiej AWF przeprowadzono 8 lutego. Jak wynika z protokołu, wzięło w nich udział 63 elektorów, z których większość (62) opowiedziała się za prof. Jackiem Zielińskim, będącym jedynym kandydatem na stanowisko rektora w kadencji 2024–2028. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Prof. dr hab. Jacek Zieliński ukończył w 1996 roku studia na Wydziale Wychowania Fizycznego w AWF w Poznaniu. Stopień naukowy doktora uzyskał z wyróżnieniem w 2004 roku, doktora habilitowanego – w 2013 roku, a tytuł profesora – trzy lata temu. Kieruje Katedrą Kinezjologii Sportu, a w tej kadencji pełni też funkcję prorektora ds. studiów.

Jest trenerem I klasy w tenisie, II klasy w lekkiej atletyce oraz instruktorem narciarstwa. Szkolił wielu czołowych tenisistów, indywidualnych i drużynowych reprezentantów lub medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata w różnych kategoriach wiekowych. Od ponad 20 lat współpracuje z trenerami i zawodnikami kadr narodowych lekkiej atletyki, triathlonu, taekwondo olimpijskiego, kajakarstwa, boksu i szermierki, zawodnikami futsalu i kolarstwa, stawiając na kompleksową diagnozę i wspomaganie treningu. Obszar jego zainteresowań stanowią także sportowcy masters i amatorzy uprawiający zdrowotną aktywność fizyczną.

Jako współtwórca Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka, stosuje nowoczesne metody pomiarowe, ułatwiające precyzyjną ocenę potencjału fizycznego i planowanie treningu. Jego artykuły publikowane są w najlepszych międzynarodowych czasopismach z dziedziny sport science. Wraz z zespołem pasjonatów, których zgromadził wokół siebie, przekazuje praktyczną wiedzę, opartą na dowodach naukowych, wszystkim zainteresowanym dziedziną sportu.

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu to najstarsza uczelnia sportowa w Polsce. Wywodzi się z tradycji Katedry Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego powołanej w 1919 roku przy Uniwersytecie Poznańskim. W 1922 roku weszła ona w skład Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego jako Studium Wychowania Fizycznego, a w 1950 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. W 1973 r. uczelni nadano miano akademii. W trakcie ponad stu lat istnienia poznańską AWF ukończyło wielu wybitnych sportowców, m.in.: Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski, Tomasz Kucharski, Michał Jeliński, Jan Szymański, Karolina Naja, Julia Michalska, Łukasz Nowak czy Maciej Lepiato.

Obecnie na trzech wydziałach: Nauk o Kulturze Fizycznej, Nauk o Zdrowiu oraz Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkpolskim (zamiejscowy) kształci się blisko 3,5 tys. studentów. Uczelnia oferuje siedem kierunków: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia, dietetyka, neurobiologia, taniec w kulturze fizycznej. Akademia zatrudnia ponad czterystu pracowników, z czego 215 to nauczyciele akademiccy.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)