Dr hab. Barbara Marcinkowska, obecna rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, będzie kierować uczelnią także w kadencji 2024–2028. W wyborach, które odbyły się 27 marca, nie miała kontrkandydatów.
Uprawnionych do głosowania było 50 elektorów i wszyscy wzięli udział w wyborach. Z tego grona 42 osoby opowiedziały się za jedyną zgłoszoną kandydaturą obecnej rektor, a 8 wstrzymało się/było przeciw. Tym samym dr hab. Barbara Marcinkowska pozostaje na stanowisku na kolejne cztery lata. Jest czternastą osobą w historii uczelni, która stoi na jej czele (uwzględniając wcześniejszy Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej).
Ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (poprzedniczka Akademii Pedagogiki Specjalnej). Zawodowo związana jest z Zakładem Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Instytutu Pedagogiki Specjalnej macierzystej uczelni. Przed objęciem fotela rektora pełniła funkcję prorektora do spraw kształcenia, a wcześniej prodziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych. W tej kadencji jest przewodniczącą Konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych.
Jej zainteresowania naukowe obejmują: rozpoznawanie możliwości i ograniczeń osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnością sprzężoną; komunikację osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną – diagnozę i wspieranie rozwoju; rehabilitację osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnością sprzężoną; wspieranie nauczycieli w wypełnianiu zadań wynikających z kształcenia uczniów z niepełnosprawnością w placówkach integracyjnych i ogólnodostępnych.
Akademia Pedagogiki Specjalnej została założona w 1922 roku przez obecną patronkę uczelni Marię Grzegorzewską jeszcze pod nazwą Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. W 1970 roku został on przekształcony w samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego na prawach uczelni zawodowej, a sześć lat później, już jako Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, uzyskał uprawnienia uczelni akademickiej kształcącej na poziomie magisterskim. Pod szyldem APS działa od 2000 roku.
MK