Prof. Adam Reich będzie od września nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zastąpi na tym stanowisku prof. Sylwestra Czopka, który kieruje uczelnią od 2015 roku.
Wybory na Uniwersytecie Rzeszowskim przeprowadzono 16 kwietnia. Nie mógł w nich startować obecny rektor prof. Sylwester Czopek, dla którego jest to już druga kadencja. Jego następcę wybierano spośród dwóch kandydatów. O fotel ubiegali się prof. Paweł Grata, obecny prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych, oraz prof. Adam Reich, pełniący funkcję dyrektora Instytutu Nauk Medycznych. W głosowaniu wzięło udział 150 elektorów, z których 83 opowiedziało się za prof. Adamem Reichem, zaś 66 – za prof. Pawłem Gratą.
Prof. Adam Reich jest dermatologiem i wenerologiem. Ukończył kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W latach 2007–2017 był związany z tamtejszą Katedrą i Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, gdzie pracował jako asystent, adiunkt, a następnie profesor nadzwyczajny. Od 2017 roku kieruje Zakładem i Kliniką Dermatologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a od 2018 – pełni funkcję dyrektora Instytutu Nauk Medycznych przy Kolegium Nauk Medycznych URz.
Do jego głównych zainteresowań naukowych należą: autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej, choroby skóry okresu ciąży, łuszczyca, onkologia dermatologiczna, psychodermatologia oraz patogeneza i obraz kliniczny świądu. Zakładał pierwszą w Polsce poradnię diagnostyki i leczenia świądu. Jest autorem ponad 450 prac naukowych oraz autorem lub współautorem wielu podręczników i monografii, założycielem i redaktorem głównym czasopisma Forum Dermatologicum.
Należy do Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, European Academy of Dermatology and Venereology, European Society for Dermatology and Psychiatry, European Society for Dematological Research, International Society of Dermatology, International Forum for the Study of Itch. Od 2023 roku zasiada w zespole ekspertów ds. opiniowania jednostek organizacyjnych ubiegających się o akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego i staży kierunkowych w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Jest także członkiem zespołu koordynacyjnego ds. leczenia biologicznego w łuszczycy plackowatej.
Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym stypendium im. Otto Braun-Falco (2006), nagrody im. prof. Feliksa Wąsika za najlepszą pracę w dziedzinie onkologii dermatologicznej (2007), nagrody im. prof. Zdzisława Ruszczaka w kategorii działalność naukowa (2011) czy stypendium dla wybitnych młodych naukowców (2012).
MK, źródło: URz